Tichá voda břehy mele

Tichá voda břehy mele

GLOSA 
Oknihách se mluví a píše, prodávají se, kupují, vystavují v knihovně, leží. Knihy se čtou a dostávají ceny. Opravdu dobré knihy, často k nelibosti majitele, putují. Rybí krev je opravdu dobrá kniha. Tak třeba ta moje se vydala na cestu, nedávno už opustila město a dojela do Dolního Bukovska. Rád bych jí teď pohladil po hřbetě, přivoněl k papíru, namátkově se začetl a připomněl si silný a prostý příběh bez patosu. Příběh Hany, jejích přátel, zatopené vesnice, marného boje s trháním kořenů, příběh o nepromlčených vzpomínkách, vztahu člověka k tomu, čemu říká doma. Jiří Hájíček napsal vynikající román. Nevadí totiž, že není na svém místě v příslušné poličce. Otiskne se do srdce, vleze pod kůži, zůstane, vybaví se živě i po roce a převládne chuť jej půjčit a vyprávět o něm. 
Líbí se kritikům a hlavně čtenářům z města i vesnice. Vzácná shoda, kterou lze považovat za jeden z ukazatelů kvality Hájíčkova románu i dobrého čtenářského vkusu. Rybí krev se prodává a snad se stane bestsellerem. Ukáže, že bestseller nemusí být v kruhu milovníků krásné literatury považován za sprosté slovo. Magnesia Litera za nejlepší knihu roku doputovala do správných rukou, shodou okolností na jih Čech. Označit Jiřího Hájíčka za jihočeskéhoautora, přivlastnit si ho a vychloubat se s ním by ovšem bylo krátkozraké. Ocenění, jež získal, není regionální pohár udělovaný za počet prodaných výtisků či knih ročně. Hájíček je osamělý hráč a – s prominutím řečeno – kope jinou ligu. 
Přestože román o rozpadu vztahů, ztrátě domova a naději oslovuje především lidi s vazbou k jihočeskému venkovu, svou podstatou jakékoliv územní hranice překračuje. Pečlivě a přitom prostě vyprávěná osobní dramata protagonistů na pozadí socialistických zásahů do krajiny mají co říci každému, kdo má rád literaturu. Hájíčkovo dílo je knihou roku, protože je v něm prostě všecko: Láska, zrada, strach, poezie, obyčejnost každodennosti, odvaha, všednost života na sídlišti. Nenabízí přitom prvoplánově žádný 'bombastický' scénář. Nesnaží se lovit čtenáře osvědčenými a často lacinými komerčními postupy. Je jako tichá voda. A břehy opravdu mele.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se