Temný pozdrav ze Švédska

Temný pozdrav ze Švédska

Reflex | 20.1.2011 | rubrika: Labyrint kultury - literatura | strana: 65 | autor: Martina Macáková

V bestselleru HYPNOTIZÉR se skrývá víc než jen krvavé orgie

Do Česka vtrhl další švédský knižní trhák – po trilogii Milénium zesnulého Stiega Larssona vydalo nakladatelství Hostkrimiromán Hypnotizér podepsaný Larsem Keplerem. Objemnou knihu o více než pěti stech stran nespojuje s Larssonovým dílem jen tloušťka, země původu a žánr detektivky. Pod pseudonymem Lars Kepler se skrývají švédští spisovatelé a manželé Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, kteří užitím části jména Larsson, tedy Lars, odkazují na prověřenou značku autora kriminálních románů a vydávají se tematikou i stylem psaní v jeho šlépějích. Výsledkem je napínavý a do detailu propracovaný psychologický thriller.
Psychiatr z Karolínské nemocnice ve Stockholmu Erik Maria Bark je odborníkem na změněný stav vědomí a léčbu traumat. Zaplete se do vyšetřování brutálního vyvraždění jedné rodiny a zhypnotizováním přeživšího chlapce Josefa Eka spustí lavinu událostí, jež ohrozí i jeho rodinu. Také Erik se musí ponořit do vzpomínek na minulost, aby našel svého uneseného čtrnáctiletého syna Benjamína, který trpí vážnou poruchou srážlivosti krve. Problematika dětských gangů a únosů dětí poukazuje na jedno z témat současné kriminalistiky, jež je prostřednictvím zmizení Aničky v pražské Troji vysoce aktuální i v Česku.
Románové vyšetřování vede blonďatý komisař s finským přízvukem Joona Linna, ztělesněný ideál kriminalisty, který tráví veškerý volný čas v práci. Jeho neškodnou úchylkou je poirotovské zdůrazňování toho, že má vždycky pravdu.
O Joonově soukromí se toho však čtenář moc nedozví; komisaři je ponechána aura tajemství, jež mu dodává punc hrdiny, se kterým se ztotožňují čtenáři a do něhož se zamilovávají čtenářky.
Nejsilnější stránkou knihy je vykreslení psychologie postav.
Román je přehlídkou temných zákoutí duše člověka a panoptikem psychicky labilních jedinců. Ruku v ruce s tím jde téma hypnózy, jejímž prostřednictvím je možné proniknout do nitra oběti i vraha a vytáhnout na povrch traumata, která člověk vytěsnil ze svého vědomí. Z temnot zločincovy mysli zlo doslova vyvěrá na povrch. Sen každého vyšetřovatele se stává skutečností.
Kniha Hypnotizér je stejně chladná a precizně vypracovaná jako sněhové vločky na severu Evropy, kde vznikla. S výjimkou Erikova vzpomínání na hypnoterapeutickou skupinu, již před deseti lety v rámci svého výzkumu vedl, jsou kapitoly psány v er-formě a vyprávění zaměřeno na jednu z postav. Osamocením románových hrdinů je možné rozvíjet více než jednu příběhovou linii a nahlížet na události z úhlů pohledu čtyř postav – Joony, Erika, Simony a Benjamína. Výsledkem je stupňování napětí. Postupně do sebe jednotlivé dílky skládačky zapadnou a příběh se vyjeví jako celek. Autorům je vlastní cit pro dialogy a akční způsob psaní v přítomném čase – jako by se před čtenářem převíjel filmový pás. Není divu, že se román stal bestsellerem v mnoha z třicítky zemí, kde zatím vyšel – je nemilosrdně krutý, ale skvělý. Po krvavé nadílce se otřesený čtenář může těšit na autory slibovaná pokračování.
Plánováno je jich asi šest a první z nich, loňskou Smlouvu s Paganinim, slibuje český nakladatel vydat už v tomto roce.

„Jako oheň, úplně jako oheň. To byla první slova zhypnotizovaného chlapce. Navzdory velkému množství životu nebezpečných zranění – stovkám bodných ran v obličeji, na nohou, na trupu, na zádech, na chodidlech, na krku i v zátylku – ho lékař ponořil do hluboké hypnózy, neboť bylo možné, že si hoch vybaví, co se vlastně událo.“ UKÁZKA Z KNIHY

LARS KEPLER HYPNOTIZÉR Přeložila Azita Haidarová. Vydal Host, 2010. 544 stran

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se