Světlo v temném lese

Světlo v temném lese

Miloš Hroch, Respekt, 42/2018

V prvních dvou dílech hvězdné trilogie Vzpomínka na Zemi čínský spisovatel Liou Cch’-sin rozpracoval teorii, že vesmír je temný les a každá civilizace ozbrojený lovec. Co se však stane, když někdo v lese rozsvítí? Převládne instinkt přežití, nebo existuje vesmírná solidarita a morálka? ptá se autor v závěrečném dílu, který řeší "věci vyhrazené bohům". 
Autor se v globální spisovatelskou celebritu vypracoval díky tomu, že vzal čtenáře mimo koleje západní sci-fia předvedl, jak by vypadal první kontakt s mimozemšťany na pozadí velké kulturní revoluce. Lidé nepřicházejí vesmír kolonizovat, ocitají se v konfl iktu a posléze diplomatické válce s mnohem vyspělejší civilizací Trisolaranů. Trojka přitom ještě překonává rozmáchlost předešlých dílů: kniha sršící nápady se rozpíná přes miliony let a několik dimenzí. Čtenář si pak může připadat jako hráč počítačové strategie. Skáče mezi vývojovými etapami civilizace, je svědkem politického thrilleru i mezihvězdných bitev. Vystřídají se tu desítky důležitých postav, ale osud Země i lidstva leží v rukou nepravděpodobných hrdinů – umírajícího Tchieng-mina a jeho platonické lásky ze střední školy, letecké inženýrky Čcheng Sin. Díky hibernaci cestuje stoletími a stává se člověkem, jenž má rozhodnout v momentě narušení křehkého příměří s Trisolarany (ti se od lidí naučí lži a přetvářce a stanou se nebezpečnějšími soupeři). 
Občas se tak vtahující kniha blíží až k existenciálnímu románu, ale Cch’-sina primárně nezajímají pocity jednotlivců s nepředstavitelnou zodpovědností, přemýšlí ve větším měřítku. Opět se často věnuje fyzikálním i matematickým teoriím a vývoji technologií, ale jeho román je v posledku varováním před tlakem modernity. Jeho postavy jednají v duchu humanismu, a přestože nostalgie či přátelství jsou v onom temném lese brány jako nevýhoda, zůstane nejvyšší ctností zachovat si na konci dějin lidskost. Budoucnost není růžová, ale pořád skrývá kapku naděje. 

O autorovi: MILOŠ HROCH, Autor je hudební publicista.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se