Světec ve 20. století

Světec ve 20. století

David Lancz, Instinkt, 11. 4. 2019

Jeden z nejvýznamnějších slovenských spisovatelů prolnul středověkou legendu o Janu Nepomuckém s fikcí i se skutečnými historickými událostmi roku 1972.

Okupační Sovětská armáda se v normalizačním Československu cítí jako doma a v podnicích, úřadech a školách právě skončily stranické prověrky a nastala vlna propouštění. Zato u Státní bezpečnosti se dá vybudovat skvělá kariéra. Do Prahy se ze slovenského hornického městečka Handlová stěhuje rodina Júliuse Dobrotky, který se touží podílet na velké, ostře sledované stavbě československosovětského přátelství – pražském metru.
Jeho devatenáctiletého syna Tomáše však mnohem více zajímá historie. Se svými novými spolužáky z filozofické fakulty poznávají Prahu, poslouchají bigbít, na přednáškách se noří do středověkých sporů a zkoumají legendu o Janu Nepomuckém. Zaujme je otázka, zda se opravdu ve zlatém relikviáři ukrývá zachovalý jazyk tohoto středověkého světce. Kvůli tomu osloví mladého francouzského antropologa, stážistu v Národním muzeu, a chystají se s ním udělat rozhovor do univerzitního časopisu. Netuší však, že jejich počínání zpovzdálí sleduje ještě někdo další.
Kniha mistrně a velmi syrově připomíná dobu nedávno minulou, která osudově svírá čtyři spolužáky a mění jejich svět z bezstarostného mládí a lásky po vědění v dusivou normalizační tragédii kvůli pokřivenosti charakterů, ambicióznímu estébákovi, a dokonce i otci jedné z postav. Ze stránek Legendy o jazyku mrazí – ale je nanejvýš nutné si tuto dobu připomínat. I dnes, třicet let po jejím konci.

Pavol Rankov je stálicí slovenského literárního nebe. Debutoval již v 90. letech, kdy vydal sbírku povídek S odstupom času (1995), za kterou se stal laureátem Ceny Ivana Kraska, následovaly My a oni /Oni a my (2001) a V tesnej blízkosti (2004). Poté se s úspěchem pustil do románů: za Stalo se prvního září (česky vyšlo v roce 2010) získal Cenu Evropské unie za literaturu a Cenu čtenářů v soutěži Anasoft litera. Legenda o jazyku je jeho nejnovější počin, který se rok po slovenském vydání dostává i k nám.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se