Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm

Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm

Kdo se začetl do prvního dílu trilogie Milénium ( jmenuje se Muži, kteří nenávidí ženy), mi jistě dá za pravdu, že nedočkavě čekal na další pokračování. Nakladatelství Host v Brně nedávno vydalo už druhý díl celosvětově proslulého bestselleru švédského novináře Stiega Larssona, který se už slávy bohužel nedožil. Zemřel v padesáti letech těsně po dokončení trilogie. Původní nápad ovšem počítal se sedmi díly. Obě knihy Milénia do češtiny přeložila Azita Haidarová. Druhým dílem Dívka, která si hrála s ohněm pokračuje strhující děj detektivního thrilleru, v němž se opět setkáme s novinářem a nechtěným detektivem Mikaelem Blomkvistem a nevypočitatelnou hackerkou Lisbeth Salanderovou. Lisbeth je silně asociální mladá žena. Jak se autor vyjádřil v jednom z rozhovorů, chtěl si na její postavě vyzkoušet, jak by fungovala Pipi Dlouhá Punčocha, kdyby vyrostla a dostala se do světa dospělých. Na začátku knihy se s Lisabeth ocitneme kdesi v Karibiku - na rozdíl od švédských reálií, v nichž se odehrávala první kniha. Hrdinka se do Švédska po dramatických událostech vrací. Mezitím Mikael Blomkvist chystá k vydání knihu kolegy Daga Svenssona o obchodu se ženami. Dag Svensson však knihu nedokončí, je i se svou družkou zavražděn. Hlavní podezřelou se záhy ukáže být Lisbeth Salanderová. A začíná hon na naši hrdinku, který vedle kriminalistů vedou i novináři. Jediný, kdo věří v její nevinu, je Mikael. Ten zahajuje své soukromé pátrání. Je přesvědčený, že vražda souvisí s obsahem Dagovy skandální knihy, v níž odhaluje, že do obchodu se ženami jsou zapleteni vedle tajemného Zaly i policisté a právníci. 
Kniha je plná zvratů a samotná detektivní zápletka by nestačila k tomu, aby šestisetstránkový příběh držel pohromadě. I v této druhé knize totiž Svensson podává čtenáři v úderných dávkách napětí i kritickou studii společenských poměrů v soudobém Švédsku. 
Novinář Blomkvist není ovšem jediný, kdo chce Lisbeth pomoci. S překvapením zjistíme, že velkým Lisbethiným přítelem byl i slavný boxer Paolo Roberto, současná hvězda v ringu i ve švédské realitě. Jedním z napínavých vrcholů knihy je jeho zápas se zabijákem, který má za úkol Lisbeth zavraždit. 
Jak už jsem řekl, detektivní vrstva je jen jednou z mnoha, autor ukazuje pravicové extrémy společnosti, násilí, kterému jsou vystavené ženy. Larssonova sonda lidské společnosti je děsivá a čtenáře až mrazí. Většina z nás čtenářů má s Miléniem zkušenost, že při četbě nebylo možné se od stránek knihy odtrhnout. Už teď netrpělivě očekávám třetí díl trilogie, který vyjde na jaře. A se mnou tisíce nadšených čtenářů v celé republice.

Rozhlasovou verzi recenze naleznete zde .

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se