Stalinismus měnil Brno. Podniky i domy ukradl stát, vládl strach

Stalinismus měnil Brno. Podniky i domy ukradl stát, vládl strach

Jana Soukupová, MF DNES, 26. 2. 2015

Dalšího "průvodce městem" Brno stalinistické vydali historici Alexandr Brummer a Michal Konečný. Včera v den výročí komunistického převratu v roce 1948, kterým další období velké nesvobody začalo, ji v Brně pokřtili.

BRNO Z totality do totality. Historici Alexandr Brummer a Michal Konečný dva roky po svém historickém průvodci po Brně za nacismu vydali "pokračování" Brno stalinistické, které textem i dobovými fotografiemi přibližuje místa a dění na nich v tomto období.
Totalitní komunistický převrat v Československu se od nacistických let lišil hlavně v tom, že represi, vymývání mozků a obecnou lež nešířili už cizinci "zvenčí", ale naši "domácí" spoluobčané, jakkoliv podporovaní a hlídaní sovětskou věrchuškou.
A tak i zde čtenář procítí, co pro město a jeho obyvatele znamenala další dlouhá léta nesvobody, jednoznačná likvidace národních elit a nastupující vláda lůzy. Dobové fotografie to ukazují velmi jasně. Hned od obrázků šedivých zamračených komunistů a milicionářů (v závěsu s jejich nevraživými "domovnicemi", už velmi brzy mocnými uličními či domovními důvěrnicemi), kteří v únoru 1948 na náměstí Svobody vyhlásili komunistický puč, či od návštěvy alkoholika Klementa Gottwalda s jeho ordinérní chotí Martou na brněnském nádraží téhož roku v červenci, bylo jasno, kdo se chápe moci.
Strach a lůza vedly město Z brněnských vysokých škol, zvláště z právnické a filozofické fakulty, se stávaly ujařmené služky režimu poslušně papouškující marxistickou omáčku. Byly znárodněny a vyvlastněny, tedy ukradeny, soukromé továrny, provozovny jako třeba Lamplotova pražírna a obchod s kávou, rozmetány redakce "nepohodlných" tiskovin, jako byl katolický Akord, zrušeny demokratické organizace jako Sokol, internováni režimu nepoklonkující církevní hodnostáři, třeba biskup Karel Skoupý.
Pomocí Státní bezpečnosti i sovětských poradců byli rovněž pronásledováni a vězněni třeba jen domnělí a komunistickému režimu jakkoliv nepohodlní odpůrci totalitního zřízení. Ve vykonstruovaných procesech pak tento režim paradoxně odsoudil k mnoha letům v kriminále a popravoval i komunistické prominenty a exponenty totalitního převratu, jako byl "brněnský komunistický markrabě" Otto Šling, v jehož likvidaci sehrál roli také znovu probuzený antisemitismus. Kniha je ve své koncentraci na místa a léta s nejtvrdší bolševickou vládou opravdu drtivě neradostnou procházkou. Ať už se díváme na tradičně odpudivé artefakty komunistické propagandy, které zaplavovaly město celoročně, s obrovskou koncentrací pak při prvomájových průvodech (Lidická ulice), při tryznách za zesnulé potentáty či při jejich oslavě (například dnešní Moravské a Malinovského náměstí), při veselicích, jako byly Líšeňské mírové slavnosti v tehdejším Gottwaldově, dnes Mariánském údolí, nebo když vidíme, jak tehdejší vyvlastňovatelé zacházeli s ukradeným majetkem. Například s kavárnou Opera, která klesla na úroveň podřadného pajzlu, nebo na totálně pustnoucí líšeňský zámek Belcrediů.
A někdy také stačilo, když se moderní budovy, které za první republiky proslavily Brno jako jedno z architektonicky nejzajímavějších a nejprogresivnějších evropských měst, dočkaly změny svého účelu.
Nejmodernější vily brněnských průmyslníků tak osídlili buďto komunističtí pohlaváři či třeba Dělnická škola lidové správy ministerstva vnitra (Hechtovu vilu na Hlinkách). Z budovy Všeobecného penzijního ústavu v Burešově ulici (dnes sídla Nejvyššího soudu) se stalo sídlo Komunistické strany Československa a ředitelství státních drah v dnešní Kounicově osídlila Státní bezpečnost. Pavilony brněnského výstaviště byly využívány pro komunistické konference, na zimním stadionu za Lužánkami se promítaly budovatelské bláboly při Filmovém festivalu pracujících.
A město kromě propagandistických hesel, fotografií a grafik zaplavily i budovatelské sochy pokleslé výtvarné úrovně a nejedna nepovedená stavba.

Kniha Brno stalinistické

- Autory publikace jsou mladí historici Alexandr Brummer a Michal Konečný. * Knihu Brno stalinistické vydalo brněnské nakladatelství Host v letošním roce, má 288 stran a její doporučená cena je 289 korun. * Včera vpodvečer byl pro křest knihy speciálně otevřen bunkr pod hradem Špilberk, program pak pokračoval v kavárně Praha na nádvoří Pražákova paláce. * Autoři už před dvěma lety vydali obdobnou publikaci Brno nacistické, ve které provádějí po brněnských místech spojených s okupací za druhé světové války.

Foto: Uvítání Prezident Klement Gottwald s chotí Martou (uprostřed) dorazil v červenci 1948 na návštěvu města, uvítali ho na hlavním nádraží.
Foto: Řízená radost i smutek Vlevo je prvomájový pochod z roku 1948 na Moravském náměstí, vpravo pak o necelých pět let později tryzna za právě zesnulého sovětského vůdce Stalina.
3x foto: Archiv nakladatelství Host

O autorovi: Jana Soukupová, redaktorka MF DNES

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se