Splátka i za duši

Splátka i za duši

Jihlavské listy | 15.2.2008 | rubrika: Publicistika | strana: 13 | autor: Ludmila Klukanová

Knížku rozhovorů a vzpomínání Jana a Gabriela Floriana, synů Josefa Floriana - staroříšského vydavatele Dobrého díla, vedl a zaznamenal Aleš Palán, název knihy Být dlužen za duši je od básníka Vladimíra Vokolka, brilantní doslov - florianovsky nazvaný Zadina - napsal rovněž Aleš Palán, knihu vydalo nakladatelství Host.
Těm, kteří se zajímají o literaturu, je Dobré dílo známé. Josef Florian chtěl přinést do naší země duchovní probuzení, to je závažné myšlenky a díla domácích i zahraničních filozofů, spisovatelů, básníků. Je rovněž o něm známo, že byl uhranutý francouzským katolickým spisovatelem Léonem Bloyem, že sám byl svérázným myslitelem, dříčem-překladatelem, člověkem, v kterém se snoubilo racionálno s vírou v proroctví, měl rád zbraně, hledal zakopané poklady v útrobách země, odmítal své děti posílat do školy, měl kolem sebe "dílnu" pracovníků i z řad kněží, aby se pak s některými, či mnoha ve zlém rozešel a někdy i opět sešel, pověstné jsou jeho dlouhé rozpravy a diskuse s návštěvníky, kteří do Staré Říše proudili jako k poutnímu místu nabitému sílou ducha.
Byl také snílkem-romantikem, tak ho nazývají ve stáří vzpomínající synové, když po celý život věřil na čistou zemi, do které musí jednou odvést svoji vzácnou knihovnu vzácných knih, neboť tam jedině bude žít dál opravdové křesťanství. Je pro nás až nepochopitelné, že to měla být Etiopie, Habeš.
O tom všem je kniha Být dlužen za duši a ještě k tomu o zcela obyčejném životě, jaký se vedl na vesnici i ve veliké rodině Josefa Floriana s dvanácti dětmi, tetou, a dalšími lidmi, kteří u nich žili, trvale či občas. Je o skromném životě a téměř trvalém nedostatku, který byl nadlehčován drobnými dary a od mecenášů těmi většími. Je o velkých i malých událostech jak šly časem, 1. i 2. světová válka, její konec, nástup komunismu a dál a dál. Všechno se to týká i Staré Říše a Jan i Gabriel vypráví k tomu o svých dojmech, pocitech, zážitcích od dětství až po ty nad nedávno "rozkradenou" knihovnou svého otce.
Aleš Palán se zasvěceně ptá a otevírá další a další okruhy, které se této rodiny dotýkají. Zvláště velká část je věnována umění. Nejen, že téměř všechny děti Josefa Floriana k němu tíhly - nechával je vyvíjet podle jejich zálib - ale když se čtou odpovědi bratrů Jana a Gabriela k tomuto tématu, hemží se to v nich jmény osobností, které většinou sami znali, či tyto osobnosti byly v jakémsi vztahu k jejich otci a vydávaným knihám.
Ať je to Masaryk, Beneš, ministr Staněk, Březina, Deml, Durych, Čep, Zahradníček, A. Opasek, B. Foerster, K.
Schwarzenberg, V. Tajovský, K.
Schulz, Váchal, Halas, Zrzavý, J. Čapek, rodina Reynkova, Vokolkova - to jsou ve výčtu jen někteří, a budiž mi odpuštěno, že z důvodu stručnosti většinou bez úplných jmen. I tak nám při této četbě připadá, že naše země je jako vesnice či malé městečko, kde se každý s každým potkává.
Kniha byla do světa vypravena s velkou pečlivostí a je glosována citacemi z dopisů aktérů i dobových a pozdějších zpráv a pojednání, i všemi dalšími náležitostmi seriózního díla.
Snad jen tónování fotografií, které navozuje vybledlost ostrého vidění, a i když se hodí k času uhlazujícímu veškeré rezonance života, je přece jen na škodu vzácných starých snímků.
Nijak to však neubírá na závažnosti knihy, neboť zaznamenává to, co ubíhá do zapomnění a stává se tak malou splátkou za velký počin vysočinského fenoména Josefa Floriana.

 

 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se