Speciální průvodci oživují historii Brna

Speciální průvodci oživují historii Brna

Michal Šťastný, Právo (Jižní Morava – Vysočina), 16. 8. 2018

Jak vypadalo Brno za protektorátu, kde se Brňané v padesátých letech učili číst originální díla Stalina nebo jakými ulicemi jely sovětské tanky před padesáti lety, se snaží lidem ukázat brněnští historici prostřednictvím nevšedních průvodců.
"Chození po brněnských ulicích je často rutina. Místy, kudy každý den chodíme, jel ale třeba Hitler. Po válce pak vznikaly v Bohunicích nebo na Malé Klajdovce koncentrační tábory pro brněnské Němce. V budově Zemského domu v Joštově ulici se zase po komunistickém převratu konaly nejtvrdší procesy proti odpůrcům režimu. Myslíme si, že je potřeba si připomínat, co se v městě dělo a netvářit se, že se nás historie města netýká," říkají historici a tvůrci dobových průvodců po Brně Alexandr Brummer (36) a Michal Konečný (35).
Mapovat nedávnou historii napadlo bývalé spolužáky při cestě po Německu, kde objevili v turistickém centru malého průvodce Výmarské republiky v éře nacismu. Tehdy si čerství třicátníci řekli, že by historii mohli takto představit i Brňanům.
Aby však mapa s popisem klíčových milníků dějin moravského města vznikla, museli se autoři nejdříve přehrabat množstvím knih, listovat dobovými novinami nebo si povídat s pamětníky. Celkem tak už za pět let vydali čtyři knihy, které pojednávají třeba o tom, jaké bylo Brno v dobách nejtvrdšího stalinismu, nebo lidem připomínají poválečné události ve městě. Posledním jejich počinem bylo zmapování srpnových událostí roku 1968 a 1969. Průvodce nazvali Brno okupované.
"Pokud bych jmenoval klíčové místo, které se pojí se srpnovou okupací Brna, bylo by to tuřanské letiště. V Tuřanech přistála 21. srpna první letadla sovětské armády, která si na místě zřídila i své velitelství. Z letiště se pak nad ránem začali do města vydávat první vojáci," vysvětluje Brummer.
V mapování událostí 20. století v Brně hodlá Brummer a Konečný pokračovat i nadále, byť ještě netuší, o jakém období budou psát tentokrát. "Mezi lidmi je obrovský zájem o devadesátá léta, protože také oni si chtějí připomenout svoje mladí. Nám se však do tématu zatím příliš nechce, i když jsme už vymysleli pro knihu název Brno tunelářské. K sepsaní nám však chybí historické prameny a knihy, o něž bychom se mohli opřít. Navíc by nás ještě někdo mohl zažalovat," poznamenávají s nadsázkou historici.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se