Soucit patří k člověku

Soucit patří k člověku

Milena Nyklová, Naše rodina, 24/2007

Abyste nepokládali soucit za součást člověka, to vám předkládá Radka Denemarková v silném a výborně napsaném příběhu Peníze od Hitlera (vydal Host). Román letos získal cenu Magnesia Litera. Odehrává se po válce, kdy se lidé vracejí z koncentračních táborů – a kupodivu ne všichni jsou vítáni. A to hlavně proto, že jejich majetek si už rozebrali jiní. Týká se to především Židů (jako první psal o tom tématu Josef Škvorecký v Sedmiramenném svícnu) a také těch, kteří pocházeli ze Sudet. Gita Lauschmannová v knize po návratu „domů“ pozná lidskou bezohlednost, krutost a naprostou neschopnost soucitu. Jejího bratra, který se vrátil o něco dříve, prostě zabili a zahrabali, ji pohodí bez jídla na slámu. Jenže se najde nakonec jedna duše, která ji tajně zachrání a vyvede odtud.

Na to, co se stalo potom, už jen vzpomíná stará Gita, která restituuje statek a chce ho za symbolickou korunu pronajmout. Když se však setká se stejnou nenávistí, vykřičí všechnu hrůzu svého života (až apokalypticky působí znásilnění a zabití dítěte před jejíma očima), ale umírá dřív, než to všechno stihne vypsat. Že by člověk byl na tomto světě opravdu jen proto, aby si vypil kalich hořkosti až do dna? Kyne zlo v lidech jako otrávený kvásek, když k tomu má vhodné prostředí a motivaci?

Tenhle obraz všepohlcujícího zla se Denemarkové literárně opravdu povedl. Nás jako čtenáře činí jeho spoluúčastníky, a tím nás zároveň vyzývá, abychom se zlu postavili. Nejde o něco abstraktního, vnímáme to jako konkrétní nenávist člověka k člověku, která je stejná jako před padesáti lety. Jestliže Denemarková dala svému příběhu podtitul letní mozaika, je to hodně velká ironie. Vždyť ten název navozuje něco lehkého, úsměvného, dokonce milostného. Skutečnou lásku jeho protagonisté neznají, a kdyby náhodou chtěla vzklíčit, tak ji vyrvou i s kořeny.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se