Smrtonosný lov na Skále

Smrtonosný lov na Skále

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 14. 11. 2013

KNIHOVINKY

Temný thriller Skála Petera Maye se odehrává na skotském ostrově Lewis, kde nerostou žádné stromy, jen vřesoviště a pobřeží bičuje vítr s deštěm. Hlavním hrdinou je detektiv Fin Macleod, který vyšetřuje dublinskou vraždu. Zemřel mu syn, on se zatím s jeho smrtí nesrovnal a opouští ženu. Musí odletět na rodný ostrov, kam už se nikdy nechtěl vrátit. Byla tu totiž spáchána podobná vražda. Možná se jedná o stejného pachatele. Po 18 letech se setkává se svým tehdy nejlepším kamarádem, první velkou láskou, spolužáky, zavražděný je bratrem jednoho z nich. Tady lidé mluví gaelsky, pastor je vyšší autoritou než policista a o práci je nouze. Chlapi mají blíž k flašce se skotskou, kluci k cigaretě marihuany a ženy raději zavírají oči. Zavražděnému neřekl nikdo jinak než Angel, přestože ostatní šikanoval a báli se ho.
V románu nacházíme dvě roviny vyprávění. V první sledujeme detektiva, vyšetřování zločinu a vztahy, které po letech dostaly citelné trhliny. Ve druhé se vracíme s Finem do jeho dětství a dospívání, jsme svědky prvních nevinných polibků, žárlivě střeženého kamarádství, ztráty rodičů, kteří se zabili při autohavárii.
Zlomem je tragédie, změnila všem zúčastněným život. Muži z ostrova rok co rok vyráželi na nebezpečnou loveckou výpravu. Lovili tereje hnízdící na nepřístupné skále uprostřed mořských vln. V 18 letech se výpravy měl zúčastnit i Fin s kamarádem. Nechtěl, ale nakonec přece jen vyplul. Během lovu málem zahynul. Při jeho záchraně však zemřel jiný muž. A Fin je jediný, kdo si nepamatuje, co tomu předcházelo. Nyní je ale konfrontován s minulostí a jejími temnými stíny. A muži se zas chystají na skálu a s nimi odplouvá i nejlepší Finův kamarád z dětství se svým synem, který mohl být Finův, kdyby...
Peter May napsal román, který přesahuje detektivní žánr. Detektiv Fin se totiž víc než pátráním zabývá vztahy, vzpomíná,jako by opomíjel svůj hlavní úkol – dopadnout vraha. Závěr je však neočekávaný a strhující, přesně zapadá do nehostinné krajiny, která formuje k obrazu svému i své obyvatele. Kniha se stala bestsellerem a chystá se i filmové zpracování.

Foto:
O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Vyšlo také v: Jindřichohradecký deník; Písecký deník; Českokrumlovský deník; Prachatický deník; Strakonický deník; Táborský deník

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se