SEVERNÍ KRIMI JE KRUTÁ

SEVERNÍ KRIMI JE KRUTÁ

Reflex | 23.2.2012 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 65 | Téma: Nakladatelství Host

DO ČESKA PROUDÍ SPOUSTA SKVĚLÝCH DETEKTIVEK ZE SKANDINÁVIE

Stieg Larsson a jeho slavná trilogie rozpoutali CELOSVĚTOVÝ HLAD PO KRIMI ZE SEVERU EVROPY a z poněkud opovrhovaného, okrajového, odpočinkového žánru se díky stoupající kvalitě psaní i překladů a populárním filmovým adaptacím stává rejdiště dravých bestsellerů.
V Česku se vzedmula vlna poptávky o to vyšší, že tu mají švédští autoři už z dob minulého režimu výbornou pozici, zejména díky slavným detektivním románům s policejním komisařem Martinem Beckem, které psala švédská manželská dvojice Maj Sjöwallová a Per Wahlöö. Jen o něco méně populární byl komisař Palmu finského prozaika Miky Waltariho, jejž známe hlavně díky Egypťanu Sinuhetovi či Tajemnému Etruskovi, a další severští detektivové. A proč máme svébytný subžánr severské krimi tak rádi? Tajemná temnota a zlověstná zima severu Evropy vybízejí k vraždám, a když se dějí na pozadí krásné, liduprázdné přírody a řeší je sociálně kritický levičák, traumatizovaný pijan s rozpadající se rodinou i zdravím, často novinář místo tradičního komisaře, nebo dokonce žena, každý rozumný čtenář po knize skočí. Po Larssonově neuvěřitelném úspěchu zatoužilo snad každé české vydavatelství po „svém“ severském autorovi – a ti, kterým ujel vlak, dnes trpce litují. Pískat si může osvícené brněnské nakladatelství Host: ulovilo samotného Stiega Larssona, jehož Mužů, kteří nenávidí ženy (vyšli stejně jako následující dva díly Milénia v překladu Azity Haidarové) se v Česku do konce loňského roku prodalo neuvěřitelných 105 000 výtisků ve třech různých vydáních, Dívka, která si hrála s ohněm dosáhla v Česku prodejů kolem 85 000 a třetí část Milénia, Dívka, která kopla do vosího hnízda, zatím dospěla k hranici 77 000 prodaných výtisků. V hostovské ediční řadě Krimi dále figuruje Lars Kepler, pseudonym manželského dua švédských pětačtyřicátníků Alexandry Coelho Ahndorilové a Alexandera Ahndorila, jejichž světové bestsellery Hypnotizér a Paganiniho smlouva se v Česku prodaly v počtu 55 000, respektive 25 000 výtisků; za zmínku stojí i jejich krajané Henning Mankell či Asa Larssonová.
Úspěšně si vede také moravské nakladatelství MOBA, které ve své řadě severských krimi vydalo na čtyřicet románů od devíti dobrých autorů (třeba bestselleru Johana Theorina Mlhy Ölandu se za čtyři měsíce prodalo kolem 10 000 výtisků). Aktivní nakladatelství Kniha Zlín pro změnu ukořistilo norského prozaika a muzikanta Joa Nesboho. Jeho sympatický detektiv, pijan a nevyzpytatelný cynik Harry Hole přijde letos ke svým věrným Čechům hned dvakrát; po loňských hitech Nemesis, Pentagramu a Lovcích hlav (20 000, 20 000 a 15 000 prodaných výtisků) budou letos vydány romány Spasitel (už 14.
března!) a Sněhulák.
Dobré detektivky ze zemí mrazu nabízí i Argo – Snadný prachy Jense Lapiduse nebo román Dej mi své oči Torstena Petterssona. To jsou ovšem jen některé perly nehostinného severu; podle časopisu Host v Česku už před rokem v Knižním klubu, Mottu, Hejkalovi, Mladé frontě a dalších nakladatelstvích vydávalo své detektivní romány téměř třicet autorů ze Švédska, Norska, Dánska, Finska a Islandu.

Foto popis| Pod pseudonymem LARS KEPLER se skrývají manželé Ahndorilovi. V Česku prodali na 80 000 výtisků románů Hypnotizér a Paganiniho smlouva.
Foto autor| FOTO I S I FA . COM

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se