Šest zrádných neděl

Šest zrádných neděl

Petra Smítalová, Instinkt, 17. 8. 2017

Čtivý psychologický román o ženě, která přišla o dítě, duchovní literatura i příběh krutého dědictví holokaustu. Nová kniha Hany Kolaříkové Pravý leopardí kožich je podmanivou baladou v moderním hávu.

Z výchozího motivu, kdy hlavní hrdinka Jana předčasně porodí dítě, jehož otcem je manžel její nejlepší kamarádky, by se bez problémů mohla vyklubat bezduchá červenoknižní story. K té má ovšem mnohovrstevnatý román vystudované historičky a spisovatelky Hany Kolaříkové daleko. Čerstvě narozený chlapeček zemře a mladá archeoložka Jana je nucena pohlédnout až na dno vlastních duševních propadlišť. Během šestinedělí, které děj knihy zahrnuje, se ocitá na mnoha rozcestích, kdy rekapituluje svou současnost i minulost. Ta vede až k židovské prababičce Rút a babičce Erně, jež prošla Terezínem i Osvětimí. Potřeba navázat na zpřetrhané rodové kořeny je jedním z důležitých témat knihy.
Autorce stačí několik málo dobře volených slov, aby dokázala vystihnout charakter postav i příbuzenských, milostných a přátelských vazeb. K introvertní a senzitivní Janě, kterou postupně pohlcují stíny minulosti, staví jako protiklad vyrovnanější kamarádku Tinku. Stejně živoucí obrysy má i Tinčin živočišný manžel, afrikanista Viktor, poněkud povrchnější Janin přítel Alek, svobodomyslná babička Erna i egoistický, vzdělaný a šarmantní otec Jiří. Téměř všechny postavy se zároveň potýkají se svými vnitřními běsy, každá má své tajemství.
Kolaříková dokáže být poetická i tvrdá. Vulgarismy používá jen výjimečně a účelně, některé pasáže zase připomínají snové obrazy, v nichž nešetří působivými metaforami. Místo názvu kapitoly často volí jen několik sousloví shrnujících témata v ní obsažená. Ty pak působí jako surrealistická báseň a ladí s atmosférou knihy, například: pláč perlorodky, zatoulaný strážný anděl, černobílý úplněk, gloomy sunday, zpěv pro sovičku.
Pravý leopardí kožich má jasné rysy iniciačního románu, jeho postavy procházejí vnitřní proměnou a hledají vyšší pravdu. Často nenacházejí, jen tápou, ale možnosti zůstávají stále otevřené. Kdo chce, může knihu číst jako spirituální příběh, stejně tak ale Kolaříková vypráví o tragických momentech dějin, které působí na životy lidí ještě dlouho poté, co se odehrály.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se