Sen o Miramare

Sen o Miramare

Týden u nás, okresní noviny | 16.4.2008 | rubrika: Čtenář - reportér | strana: 9 | autor: B. Grunda 

S názvem „Sen o Miramare" vydalo v roce 2007 nakladatelství HOST v Brně vkusnou knížku s podtitulem Vzpomínky Ing. Richarda Ježka seniora a juniora nejen na Blansko a okolí. Poslední kapitola s názvem K dějinám firmy K. & R. Ježek byla sestavena z výpisků a poznámek Ing. Zeno Ježka, dalšího syna seniora R. Ježka, i s přihlédnutím k materiálům a k publikaci Jaroslava Bránského „Ježkové z Blanenska" (2007). Publikace je menších rozměrů (18 x 12 cm) o sto šesti stranách stranách a osmi stranách fotografií, kterou upravil a opatřil úvodem Marek Nekula.
Práce obsahuje vzpomínky na rozvoj rodinného podniku v Blansku doplněné vylíčením osobních osudů pisatelů, zejména z doby první a druhé světové války. Podnikem rodiny Ježků byla továrna na výrobu zemědělských strojů (řezačky na slámu a řepu, secí stroje, žentoury, fukary, mlátičky aj.), brzy také na výrobu cihlářských a cementářských strojů (lisy na cihly, tašky a dlaždice), později motorových silničních válců, řezaček na papír a součástí tiskařských strojů.
V letech 1910 - 1911 si Ježkové nechali postavit u vchodu do podniku nápadnou administrativní a obytnou budovu, jejíž stavba byla inspirována zámkem Miramare, který dal postavit arcivévoda rakouský Maxmilián (pozdější mexický císař) na pobřeží Jaderského moře nedaleko Terstu. Tuto budovu ve slohu romantické anglické neogotiky připomínající zámek projektoval a postavil blanenský stavitel Jaromír Roučka. Budova byla postavena na přání R. Ježka seniora a sloužila zároveň jako trvalá reklama Ježkova podniku.
Postupný růst podniku od řemeslnické dílny až po továrnu zaměstnávající až šest set pracovníků, byl neodmyslitelně spojen se stálým úsilím o technický rozvoj výrobků.
V tehdejší době velké konkurence bylo nutno věnovat velkou pozornost také ekonomickému řízení podniku. Z podnikání Ježků mělo velký užitek i město Blansko, jeho instituce a kulturní spolky (Rastislav, Sokol aj.) i jeho občané. Zajímavé vzpomínky příslušníků rodiny Ježků jsou dalším zdrojem informací k dějinám města Blanska, které již dlouho čekají na souhrnné zpracování.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se