Rosný bod aneb Stöhrova čtvrtá

Rosný bod aneb Stöhrova čtvrtá

Poezie přesně na hraně mezi světem zdejším a tamějším

★★★★★

To jediné, co lze této knížce vyčíst, je absence jakékoli informace na záložce. Přitom se píše rok 2012, nikoli třeba 1991, kdy by to snad bylo i pochopitelné. V roce 1996 Vladimír Pistorius trefně v Tvaru poznamenává, že „když nakladatel nedá na záložku informaci o knize, tak je vůl“.

Jde o Stöhrovu čtvrtou sbírku za sedmnáct let, takže žádný publikační kvalt, navíc všechno jsou to útlé svazečky. To už zakládá i představu o vývoji a směřování. Básník sevřené a silně evokativní obraznosti — takto se začalo. Druhý krok toto naladění rozvinul, v něčem i koncentroval; básník ukázal, že je schopen vygenerovat ještě více významů ještě méně slovy. Třetí krok — toť trochu úkrok stranou do jakéhosi snad až apartního autorského narcismu: hle, jsem básník, a hle, co si mohu dovolit. A krok čtvrtý? Návrat do původní stopy, ale v mnohém nějak jinak. Marná věc, z básníka se stačil stát zralý čtyřicátník, který zakotvil v rodině i ve svém pozemském situování. A přitom neztratil cit pro slova, jejich konfigurace, rozestavování různých blíženectví. Že je básníkovi mezi slovy dobře, to jsme věděli už od jeho prvotiny, jen ve třetí sbírce jsme se trochu lekli, zda se z toho nestává poněkud manýra. Poslední sbírka vyjevuje ze všech nejvíce touhu být prostý a zároveň rafinovaný, tedy vytvářet ostré a syté obrazy téměř po způsobu celníka Rousseaua a současně být i skrytým dispečerem svých slov, takovým ovšem — a v tom tkví i půvab —, který si z toho nedělá živnost. Ne, to ne já, to slova to takto chtějí, to ona si k sobě stoupla tak, že vytvořila zvuková příbuzenství či skryté básnické etymologie a aluze. Je to velmi decentní, jemné, jak Stöhrovi slova v básni nabíhají, jak se z nich stávají obrazy. A je v tom i velká lehkost; ze čtenářského hlediska: potěcha.

Největší sílu této sbírky lze vidět nejenom v tom, že je umná a že si umí hrát, ale také že se v ní nachází nějaká výpověď a „vyznání víry“. Výpověď člověka, který se ve svém čase, osobním i vnějším, dobral skoro až skácelovského „a náhle jsme tu na věky“, výpověď manžela, otce dvou synů, poutníka na své pozemské cestě. A zároveň výpověď někoho, kdo ví, že se nelze spoléhat jen sám na sebe. I ty obrazy, které básník načrtává s takovou lehkostí a bravurou, jako by úplně nepatřily jen jemu či nám. Kdesi v nich už je přítomen horizont, za který nevidíme, cosi tušeného. Jsou to stejně tak smyslově určité prostory jako šifry. A často stačí jen vyjmenovávat: „Zvonice továren strojovny kostelů / pěšina ohrada stoka a kopretiny.“ V jedné básni je verš „jinak se nedělo nic“ a jako by to bylo tak trochu i motto (nebo dokonce hnací energie) celé Stöhrovy sbírky. Psát tehdy, kdy se nic neděje, vidět věci vyvstávat; a teprve tehdy jim přijít naproti se slovy, neboť tohle je ona chvíle, kdy se do časového vlamuje věčné a kdy věčné nelze zachytit než přes časové. Objevit si zkrátka svůj „rosný bod“, onu nejpřesnější hranici mezi sebou a světem, sebou a slovy, územím „tady“ a „tam“.

Stöhrovi se vlastně do té metafyziky ani moc nechce, a přesto ji tam má. A možná že právě proto ji tam má. Nejpřesnější je přitom tam, kde svou báseň nenechá moc rozběhnout doširoka, kde jako čínský malíř jen načrtne krajinu několika tahy a v tom nejsprávnějším okamžiku se od svého výtvoru odpoutá. A přitom by se tak tuze chtělo tohle dotáhnout, támhle vykroužit ještě cosi…, ale ne, pryč. Čili poezie aneb Čekání na přesnost. Stöhr aneb Hledání rosného bodu.

Je toho hodně i co do výrazu a řemesla, co by se mělo vyzdvihnout: rýmy, asonance, proplétání volného a vázaného verše a vůbec i šíře stylizačního rejstříku, v němž nechybí enigmatik ani evokatér, civilní nepatetik ani slovní eskamotér… a také trochu žertéř. Ano, Stöhrova sbírka je i jakýmsi velmi vlídným způsobem vtipná. A také nevtíravě hravá. Závěrů snad netřeba. Jsou chvíle, kdy je potřeba vzít čepici do rukou a smeknout.

Jiří Trávníček

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se