Román o začátcích pivovaru vyšel po 50 letech

Román o začátcích pivovaru vyšel po 50 letech

Kateřina Černohorská, Olomoucký deník, 12. 12. 2015

Dvoudílná kniha Zlaty Svozilové popisuje osudy zakladatele litovelského pivovaru 

Noblesní dáma z "dobré rodiny", která ovládá šest jazyků. Žena s literárním talentem, všestrannými znalostmi a kulturním rozhledem. Tak si Vladimíra Opichalová pamatuje svou tchyni, Zlatu Svozilovou, která procházela v padesátých letech minulého století osobním peklem. Navzdory tomu – nebo možná právě proto – se jí podařilo sepsat dvoudílný román Josefův pivovar popisující život zakladatele litovelského pivovaru Josefa Svozila a jeho rodiny od poloviny devatenáctého století až do konce druhé světové války. 
"Když román psala, bylamá tchyně deset let z kádrových důvodů bez zaměstnání. Její manžel, náš přední genetik Mojmír Opichal, odjel po válce na roční studijní pobyt do USA. Když se vrátil, byl označen za nepřítele státu, genetika za pavědu a on musel začít pracovat jako razítkovač kobyl," přibližuje těžké časy autorky románu Vladimíra Opichalová. "Když jsme strojopisem psaný román po smrti Zlaty Svozilové v roce 1994 objevili, prožívala jsem podobné období jako jeho autorka. S rodinou jsme byli pracovně v Miláně a já zůstala deset let v domácnosti. Začala jsem knihu opravovat pro současného čtenáře. Trvalo skoro dvě desetiletí, než se to podařilo," popisuje Vladimíra Opichalová trnitou cestu Josefova pivovaru k vydání. 
Bylo třeba nahradit fiktivní maskovaná jména těmi pravými, Josefa Svozila například autorka přejmenovala na Jana Smékala, Litovli zase přidělila jméno Rybín. "A také jsme se synem museli všechno přepsat na počítači. Velkou inspirací a podporou mi byla má kamarádka, spisovatelka, která knihu četla a radila mi, jak postupovat. Bez ní by kniha nevyšla," doplňuje autorčina snacha. 
A o čem vlastně román pojednává? "Tchyně v psaní zřejmě nacházela únik před ponurou realitou, vrátila se tak ve vzpomínkách k časům, které byly pro její rodinu šťastnější," uvádí Vladimíra Opichalová. "V první části románu s názvem Josef Svozil se čtenáři dočkají příběhu mladého studenta medicíny, který se musí vrátit z Vídně na rodinný grunt v Seničce nedaleko Litovle. Začíná hospodařit a přináší mnoho nápadů pro místní sedláky. Nakonec se stává poslancem zemského sněmu na Moravě a říšského sněmu ve Vídni. Zakládá litovelský pivovar, cukrovar a sladovnu," přibližuje Vladimíra Opichalová obsah románu. Dodává ještě, že Josef Svozil přišel jako první s drátovým vedením chmele. Kromě pivovarnictví ovšem působil také jako novinář, psal například do olomouckých Selských listů nebo do litovelské Selské stráže. 
Román se ale nezaměřuje pouze na osobu Josefa Svozila. Čtenáře seznamuje také s jeho manželkou Kateřinou a jejich devíti dětmi, jejichž osudy kniha barvitě popisuje. První část románu končí narozením vnuček Káti a Renaty, jeho druhá část s názvem Sestřenice se pak zaměřuje na lásku německého chlapce ze Sudet Christiana a české dívky, kterou byla autorka osobně. Ona jezdila do Domašova nad Bystřicí (v románu do Zítova) na němčinu, on tam zase navštěvoval tetu, ale později byl i s rodiči odsunut. "Od pamětníků vím, že to byla láska tajná, nikdo z rodiny o ní nevěděl. Do jaké míry je celý román biografický, si ale netroufám tvrdit," doplňuje Vladimíra Opichalová. 
Více než pětisetstránkovou knihu pokřtila společně s rodinou a přáteli 30. listopadu v olomouckém Divadle hudby. "Z vydání máme velkou radost. Kniha je krásná, nemá chybu. Zdravici poslal například Marek Eben a další osobnosti, nechyběli ani ředitelé pivovarů," podotýká Vladimíra Opichalová. Publikaci vydalo nakladatelství Host, na jehož internetových stránkách lze knihu zakoupit za 314 korun.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se