Retro bez nostalgie

Retro bez nostalgie

Petr A. Bílek, Respekt, 13. 3. 2017
 
Vratislav Maňák zaujal už povídkovou sbírkou Šaty z igelitu. Soulad talentu příběhy vymýšlet s řemeslnou schopností je dobře napsat prokázaly pak jeho knihy pro děti. Není tedy divu, že jeho první výlet na románovou plochu vyvolal značná očekávání. A za sebe mohu říci, že je nezklamal.

Navenek román Rubikova kostka nabízí asi nejstandardnější téma (či schéma) současné české prózy: hlavní postavu dovedou současné události k nutnosti otevřít pozapomenutou minulost. A v ní se malá historie jedince či rodiny zaplétá do velké, společenskopolitické historie, ať už let padesátých nebo éry normalizace. Umně to dokázal využít třeba Tomáš Zmeškal v Milostném dopise klínovým písmem, poněkud kašírovaně nedávno Michal Přibáň v románu Všechno je jenom dvakrát. Maňákova verze je v porovnání s nimi střídmější, nebují do šířky, koncentruje se na jedno místo a do hry vnáší relativně malé položky z každodenních životů.
Příběh drží pohromadě několikanásobný motiv nevěry. Hlavní hrdina se rozejde s partnerkou, protože se nevyrovná s její jednorázovou nevěrou, celá rodina řeší podezření na letitou nevěru hrdinova otce – a "nevěrný" je i dědeček, který ženu podvádí kouřením maskovaným za výlety do antikvariátu. Rodinnou mikrohistorií napříč prochází makrohistorie – hrdina pro diplomovou práci sbírá vzpomínky na plzeňské nepokoje, kdy dělníci ze Škodovky po měnové reformě v roce 1953 vyšli protestovat proti režimu, který měl vládnout jejich jménem. Což je vlastně také nevěra, byť kolektivní.
Putování do minulosti zprostředkovává rafi nované vyprávěcí síto: události jsou "rozsekány" na malé kostičky, které je třeba dát dohromady tak, jako se skládá Rubikova kostka, tedy vytvořením jednotlivých vrstev a rozkládáním už zdánlivě složeného. Není to postup samoúčelný. Upozorňuje čtenáře, že mozaiku minulého dění lze složit několikerým způsobem a že si na rozdíl od Rubikovy kostky nemůžeme být nikdy jisti, že toto je finální podoba.

O autorovi: PETR A. BÍLEK, Autor je literární vědec.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se