Recenze Terezy Charvátové

Recenze Terezy Charvátové

Petra Dvořáková vstoupila do povědomí české veřejnosti, když v roce 2007 vydala svou první knihu Proměněné sny. Za ni obdržela prestižní cenu Magnesia Litera. V Proměněných snech se formou rozhovorů zabývá tématem víry a hledání cest k ní. Ve svém dalším titulu, Já jsem hlad, rozvíjí jeden z příběhů načrtnutých v knížce předchozí - svůj příběh.
Tentokrát se neopírá o dokumentární zachycení výpovědi, ale volně vypráví o svém životě. Začíná okamžikem narození a končí až v současnosti. 
Hlavním tématem textu je její boj s mentální anorexií. Do pozadí tentokrát potlačuje své duchovní hledání a plně se zaměřuje na svůj osobní život - rodinné zázemí v dětství, lásky, prožívání mateřství i osvobození se ze závislostí. Skrz prožívání svých vztahů k lidem popisuje zeširoka i mentální anorexii. 
Pohled, který na ni otevírá, je trochu odlišný od všeobecného povědomí o této nemoci. Autorka hledá i její skryté kořeny, paralely a obrazy z vlastního života. Opírá se o interpretační psychologickou metodu Clarissy Pinkoly Estés a její knihu "Ženy, které běhaly s vlky." S její pomocí bourá mýtus anorexie jako nemoci modelek. 
Příběh jejího života je opravdu v mnohém krutý a vyprávět takový osud skrz optiku beletrie by zřejmě vedlo k nařknutí autorky z nabubřelosti, teatrálnosti a nedůvěryhodnosti. Prostá a jaksi "neotesaná" forma zpovědi vymezuje vyprávěným emocím a dramatům přiměřený rozsah a působivost. Vytváří dojem, že autorka otevírá čistě a bez jakýchkoliv vedlejších úmyslů své srdce, aby se podělila o svoji zkušenost. 
Tuto průzračnost bohužel nenápadně podkopává fakt, že v celé knize vlastně nikde není vkódovaný způsob, jak ji číst. Celou dobu čtení jsem váhala, jestli je to autobiografie nebo jestli autorka na motivy reálného příběhu vytváří fikci. Není jasné, jestli je to knížka o anorexii a nebo o životě Petry Dvořákové. Budí ve mně pocit, jako by se i přes veškerou až exhibicionistickou otevřenost chtěla přeci jenom skrýt za masku anorexie - jako kdyby to bez šokujícího a mediálně zajímavého centrálního tématu nemělo tak otevřené a čisté vyprávění žádnou cenu. Knihu Petry Dvořákové "Já jsem hlad" vydalo v roce 2009 nakladatelství Host.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se