Proč se léčit?

Proč se léčit?

RECENZE Vojtěcha VARYŠE


Hrát jinou roli než sebe sama je vždy lákavé – zvlášť když pravidla hry určuje někdo jiný a my se můžeme podřídit. Tak jako v románu Pavla Gottharda Léky smutných.

LARPy čili hry, v nichž se účastníci vzdávají svých aktuálních sociálních rolí a existence, aby na chvíli – a někdy pěkně dlouhou – přijali úkoly a role v úplně jiném světě podle jiných pravidel, poněkud přesahují běžné společenské hry deskového typu, zároveň jsou poněkud reálnějším "útěkem od reality" než hry počítačové. Vztahy a konflikty z her se pak často přenášejí do skutečnosti. Pokud se hráči ze hry ještě dokážou vrátit.
Student žurnalistiky David má pocit, že přichází o svou přítelkyni: ta se totiž v jedné takové hře doslova ztratila – jak hrdina bájných vyprávění se vydává za ní, aniž si uvědomí riziko, že ji nejen nemusí přivést zpět, ale dokonce přijít sám o sebe. Takovou sílu má hra. Je náš svět skutečně tak strašlivý, že je potřeba z něj utíkat, nebo je to jen trochu míň neškodná zábava? Věčná otázka u všech závislostí.
Hry všeho druhu vždycky vzbuzovaly i zájem filozofů či kulturních antropologů, podle některých teoretiků je dokonce hravost podstatou lidské existence – o čemž důkladně pojednává klasická práce Homo ludens nizozemského badatele Johana Huizingy. Hra ne jako kratochvíle, ale jako "hra doopravdy", snaha o objevení nového světa, je pak námětem zkoumání a tvorby mnohých experimentujících umělců – stačí vzpomenout na francouzskou básnickou skupinu "Vysoká hra".
Gotthardova próza takové filozofické hlubiny nemá, spíš jde o prostý příběh ze současnosti – s mírným fantastickým přesahem a morálně-psychologickým apelem. Na pětadvacetiletého debutanta rozhodně uspokojivý pokus.
Spokojení čtenáři Léků smutných pak mohou do kina vyrazit na film 5 pravidel na stejné téma.

---

Pavel Gotthard: Léky smutných. Host 2013, 199 stran.

Foto: HRY TÁHNOU. Pavel Gotthard se svým debutem zabodoval.
FOTO: CTK/VÍT ŠIMÁNEK

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se