Proč Babička? Hlavně ať děti čtou

Proč Babička? Hlavně ať děti čtou

Magazín Víkend DNES | 24.9.2011 | Rubrika: Scéna - knihy | Strana: 30 | Autor: Klára Kubíčková


Devětasedmdesát procent Čechů přečte ROČNĚ ALESPOŇ JEDNU KNIHU. Nejraději mají Michala Viewegha či Betty McDonaldovou, ale také Němcovou a Čapka.

Před třemi lety zveřejnil bohemista a pracovník Ústavu pro českou literaturu Akademie věd Jiří Trávníček závěry prvního výzkumu českých čtenářů v knize Čteme? Teď vydává nakladatelství Host společně s Národní knihovnou podobný výzkum nazvaný Čtenáři a internauti. „Abychom vychovali další generace čtenářů, nesmíme brát děti za odměnu jen do cukrárny, ale také do knihkupectví,“ tvrdí Trávníček.

* Čteme víc než před třemi lety?

Zaznamenali jsme pokles počtu čtenářů z 83 na 79 procent. To není nijak velký propad. Zásadně se však změnil náš vztah k nabývání knih, kupuje si je o třetinu méně lidí. Nedá se říct, že lidé nemají na knihy peníze, daň z přidané hodnoty vzrostla jen o dvě procenta od našeho posledního výzkumu, knihy tedy příliš nezdražily. Přesto si je v tuhle chvíli nemůže dovolit část nejmladších čtenářů a také velká část lidí nad 65 let. Je tu ale ještě jeden fenomén -přesycenost knihami.

* Co to má být?

Už i knihkupci říkají, že kdyby vycházelo méně titulů, lidé si koupí víc knih. Je to spotřebitelský paradox. Když máte na trhu osmdesát parfémů, nekoupíte si žádný, protože si nedokážete vybrat. Když jich máte osm, jeden si vyberete bez problémů.

* To je zvláštní - stěžujeme si, že kvůli zvýšení daně budou knihy dražší a bude jich vycházet méně, a přitom z toho, co říkáte, plyne, že by to možná pro mnohé čtenáře byla úleva.

Možná by to spotřebitelům pomohlo. Ale zdražení knih není cesta. Pro některé kategorie se knihy skutečně mohou stát nedostupnými.

* Chodíme víc do knihoven, když knihy zdražují?

Vypadá to tak. Když v roce 2008 začala v Americe krize, projevilo se to i tak, že lidé začali mnohem víc navštěvovat knihovny. V Polsku asi před deseti lety skokově zdražily knihy a rovněž značně přibylo lidí, kteří se zapsali do knihoven.

* Jací jsou Češi čtenáři?

Pro nás je čtenářem člověk, který přečte jednu knihu za rok. Z tohoto pohledu je to 79 procent Čechů. Vášnivý čtenář, těch je tu šest procent, přečte padesát a více knih za rok. Zhruba třetina Čechů přečte jednu až šest knih.

* Jak se člověk stane čtenářem, který přečte jednu knihu za týden?

Nejdůležitější je rodina. Lidé, kteří nemají zvyk číst v rodině, se to musí naučit ve škole. Škola si umí čtení vymoci, ale případy, kdy bez rodinného zázemí vychová vášnivé čtenáře, jsou velmi ojedinělé. Škola má paradoxně i moc stát se největší překážkou čtení. Když dáte dvanáctiletému dítěti číst povinně Babičku, asi se málokdy ke knize vrátí. Nejen k Babičce, ale k jakékoli knize. Na to, abych porozuměl Babičce, musím mít za sebou nějakou životní zkušenost. Doporučená četba by měla projít změnami. Není ani tak důležité trvat na tom, aby děti četly konkrétní tituly, které škola požaduje, ale aby četly. Cokoli. A aby z toho měly potěšení.

* Co čteme nejvíc?

Podléháme tlaku módy i školy. Mezi nejoblíbenějšími autory se objevuje Michal Viewegh, Dick Francis a Dan Brown, ale také Božena Němcová nebo Karel Čapek. Pak jsou tady úžasné fenomény, které není jednoduché vysvětlit. To je Betty McDonaldová, kterou čtenářky neustále uvádí jako jednu z nejoblíbenějších autorek. To v jiných zemích není. Češi jsou velmi silnou čtenářskou kulturou. Ve čtyřikrát větším Polsku vyjde ročně něco přes 21 tisíc titulů, u nás 17 tisíc. Osa čtenářství se táhne od severu na jih a my patříme k té velké čtenářské skandinávsko-baltské obci. Čím víc na jih, tím méně čtenářů najdete. I když samozřejmě tady platí i jednotlivé kulturní rozdíly.

* Jaký vliv má na čtení digitalizace knih a nástup internetu?

Mezi pravidelným užíváním internetu a silným čtením panuje souvislost. Rozhodně tedy neplatí, že když člověk sedí u počítače, tak přestává číst knihy. Hlavně lidé s vyšším vzděláním nebloudí internetem bez cíle, ale hledají si knižní informace, recenze, využívají internetová knihkupectví.

* A elektronické knihy?

Zatím nejsme schopni to říct. Ale jsme schopni říct, že se to bude měnit: většina lidí, kteří mají k digitálnímu čtení kladný vztah, je na nejnižší věkové hranici, a čím starší budou, tím víc si budou umět představit, že si knihu přečtou ne na papíru, ale v elektronickém vydání.

Foto popis| HLAVNĚ KNIHY Jiří Trávníček vášnivého čtenáře nezapře.
Foto autor| FOTO: PETRA MÁŠOVÁ, MF DNES

O autorovi| klara.kubickova@mfdnes.cz

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se