Příběhy o násilí, z nichž mrazí

Příběhy o násilí, z nichž mrazí

Mladá fronta DNES | 20.5.2011 | rubrika: Kultura | strana: 10 | autor: Klára Kubíčková


Radka Denemarková ve svém dvojrománu Kobold dokonale vystihuje pocity týraných žen a dětí, pro které se rodina mění v koncentrační tábor.

Kobold
Radka Denemarková Host, 328 stran, 299 korun

Knihy Radky Denemarkové jsou dokonalé ve své naléhavé děsivosti. Po životním díle Smrt, nebudeš se báti o životě a smrti režiséra Petra Lébla, za které má jednu ze svých tří cen Magnesia Litera, vydává nakladatelství Host její dvojromán Kobold. Je to kniha o násilí, zoufalství, vodě, ohni, závislosti na lásce a bolesti, kniha bez naděje, kniha smrti, které předchází něco mnohem horšího. Život.
Kobold je slovo z německého jazyka, které označuje neposedu a skřítka, přeneseně skřeta, monstrum, lidskou kreaturu. Přestože jsou hrdinkami obou románů v knize předně ženy, utrpení je způsobeno koboldy. Tady i Koboldy s velkým počátečním písmenem, muži jménem Kobold, otci, kteří nikdy nebyli, manželi, kteří soustavně vyráběli jizvy na ženských tělech a ženských duších. Kobold je i román o domácím násilí, o násilí na ženách a dětech. O ženách, které jsou silnější než obrovské lodě všudypřítomné Vltavy, ale patologická láska jim nedovolí získat svobodu. Jsou závislé. Na svých trýznitelích.

Totalita rodiny

Kratší příběh z dvojrománu je o vdově Justýně, která v malinkém bytě pro neplatiče vychovává devět dětí uprostřed bídy vysněného blahobytu kapitalismu. Nese podtitul Přebytky lidí a je o ohni.
Druhá, delší část je osobním románem dvacátého století a její podtitul zní Přebytky něhy. Je o vodě. Vypráví ji Hellina dcera. Její matka zažila válečnou Prahu, emigraci jednoho ze svých synů, mnoho smrtí a denně i tu vlastní. Přestože vyrůstá z totality, ať už nacistické, komunistické, nebo kapitalistické, nalézá Denemarková mnohem horší totalitu. Totalitu rodiny.
„Rodina je koncentrační tábor. Všude na světě. Děti vězni. Rodiče bachaři. Z války vyklouzneš živý, z rodiny nikdy,“ píše. Všichni jsme oběti obětí. Naši rodiče byli, my jsme a předáváme nechtěné vzorce dál svým dětem. Kruh nelze přetnout, ani smrt nepomůže.
„Mohla jsem to skončit mnohokrát. Vždycky mě zachránila zvědavost. Byla jsem zvědavá, jak to bude dál, kam můj život dopluje,“ tvrdí Hellina dcera. A tak je zas a znova svědkem otcových výbuchů, modřin matky, trýznění bratra a pak zažívá totéž od svého muže a předává tak vzorec chování dál svým dětem. Kobold je dokonalá studie švédského syndromu, v němž oběť stále omlouvá svého trapiče.

Každý někoho trápí

Literárně je kniha dokonalá. Text teče jako řeka, která se znenadání dokáže změnit z poklidné stříbrné uklidňující hladiny ve smrtící temný bahnitý živel. Jak oheň, který hřeje a za vteřinu stravuje. Koboldu není formálně co vytknout.
A přece ho chce čtenář co stránku odložit. Proč? Proč má někdo zapotřebí tohle psát? Nestačí nám odpolední zprávy, kde je denně dost ztrápených dětí? Čtenář pláče, nenávidí autorku, která ho postavila před drásající příběhy, jež ho nenechají tvářit se, že se ho to netýká.
Děláme to všichni. Svým dětem. Někdo méně, někdo víc. Chudá Justýna, která musí živit devět dětí a rozlepené bačkůrky jsou pro ni noční můrou, protože nemá ani na lepidlo. Přesto své děti miluje. Živí je přebytky něhy. Bohatá Hella, která má navenek vzornou rodinu. Každý jí závidí Kobolda, co hraje fotbal i s cizími dětmi a bere je na projížďky po Vltavě. Teror je doma, za zavřenými dveřmi. Proč číst dál? Protože se nás to týká.
Autorka má našlápnuto k další Magnesii Liteře. Za děsivý příběh, jehož každé písmeno rozryje čtenářovo nitro. Na první pohled neuvěřitelně poskládaná fikce. Je však více než jasné, že vše v knize je skutečné. Děje se to denně, ve vedlejším bytě, ve vedlejší ulici. Možná u vás doma.

***

Recenze: kniha 90 %

Foto popis| Radka Denemarková už získala tři ceny Magnesia Litera.
Foto autor| Foto: ČTK

O autorovi| Klára Kubíčková, redaktorka MF DNES

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se