Pozor na Číňana!

Pozor na Číňana!

Českobudějovický deník| 20.1.2012 | Rubrika: Jižní Čechy | Strana: 7 | Autor: David Jan Žák |


KNIHOVINKY

Nakladatelství Host vypustilo do světa Číňana, krimiromán všvédského autora Henninga Mankella, a já se pustil do četby. Začátek byl strhující: zasněžená vesnice, mráz, ticho, prázdnota a náhodný fotograf zjišťuje, že ve většině domů leží mrtvá umučená těla důchodců. Přežili jen tři obyvatelé, a jak policie brzy zjistí, nebyli v příbuzenském vztahu se zbytkem osady. Rozjezd je drsně severský, takovým by byl i dál, kdyby se ovšem do příběhu nezamíchala soudkyně Roslinová, vzdálená příbuzná dvou z obětí, která pátrá na vlastní pěst a dopátrá se až k podezřelé červené stužce a deníku z 19. století, ten psal předek zavražděných na pustých amerických pláních.
Propadám se do minulosti mezi chudé Číňany, coby otroky je odvážejí právě do USA. Sleduji příběh dvou bratrů, které týrá předák na stavbě železnice. Předákem není nikdo jiný než pisatel deníku. Pak se vracím do Číny, abych se vznesl na pomyslných křídlech vypravěčova pera, octl se v současnosti a pochopil, že vysoce postavený čínský podnikatel, člen komunistické strany (ovšem s nechutnou buržoazní úchylkou, touhou po moci a majetku), se chce pomstít všem potomkům hnusného předáka, aby tak splnil přísahu svého prapředka, který ještě před smrtí stihl veškerá příkoří vypsat coby hořké paměti. Roslinová letí do Číny,byl to její vysněný ráj v dobách studií, kdy se zapojila mezi švédské maoisty. Je přepadena a setkává se nejen se sestrou rudého podnikatele – mstitele, ale i s realitou všedního dne, tedy s totalitou. Tu ovšem vypravěč neodsuzuje, dokonce je komunismem do jisté míry okouzlen, tedy tím čínským, idealizuje čínskou revoluci, sovětský model mu nevoní.
Pak cestuji do Zimbabwe, abych nakonec přistál v Londýně. 500 stran harcování, kdy jaksi netuším, je­li 'bichle' kočka nebo pes, je­li román kriminálkou, jak se tváří zpočátku, nebo sociologickým (socialistickým) průnikem do odlišných mentalit. Nepochopitelným jevem pro mě zůstává, s jakými sympatiemi jsou vykresleni diktátoři MaoCe­tung a Mugabe, oba jako charismatičtí vůdci svého lidu, obhájci jeho práv. Uf... Jedno ovšem přiznat musím, Číňana jsem měl za tři dny přečteného!

Foto popis|
O autorovi| David Jan Žák, spisovatel

 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se