Portrét Američana s českým srdcem

Portrét Američana s českým srdcem

Týdeník Rozhlas | 27.7.2010 | rubrika: Kultura | strana: 20 | autor: Agáta Pilátová

Jedna z nevelkých,ale důležitých pasáží knihy Stanislavy Přádné Miloš Forman - Filmař mezi dvěma kontinenty (vydal Host)je věnována zdánlivě okrajovým postavám Formanových filmů - komorníkům,sluhům,služkám. Pohled na tuto skupinu figur ovšem autorka zobecňuje a formuluje významný postřeh:tyto postavy zhusta zosobňují servilní svět slouhovství,jenž má základ v klasické divadelní tradici a Forman jej kreativně rozvinul. Tato kapitolka je charakteristická pro celou monografii.
Autorku spolehlivě jistí kvalitní odborné zázemí,encyklopedické znalosti,všestranná erudice. Přádná je vybavena důvěrnou znalostí Formanovy filmografie, jakož i literárním a kulturněhistorickým vzděláním. A hlavně vlastním kvalifikovaným úsudkem a schopností analýzy. Může srovnávat,nalézat souvislosti,zařazovat do kontextu. Formanův tvůrčí profil buduje systematicky a pečlivě. Nepodceňuje ani nepřeceňuje fakta,využívá intuici, aniž by jí podlehla,odkazuje na řadu podrobností,ale přitom neopouští zvolenou koncepci,neztrácí se v detailech.
Začíná životopisem,charakteristikou osobnosti a chronologickým přehledem tvorby,věnuje se podmínkám a okolnostem vzniku jednotlivých filmů. Nejprve postupuje v časové posloupnosti (postupně pojednává Formanovo české a americké období),posléze napříč časem a filmy v kapitolách o režisérovi jako filmovém vypravěči,o jeho (anti)hrdinech a ženách,o scénáři,střihové skladbě,metodách režijního vedení herců,o kořenech originálnosti a funkčnosti jeho humoru. Podnětná je i reflexe Formanovy reálné pozice i niterného stavu „Američana s českým srdcem" na konci knížky. Každý,i drobný postřeh (třeba skutečnost,že ve Formanových filmech se téměř nikdy nejí)směřuje k syntéze. Autorka důkladně rozkládá artefakty téměř na prvočinitele,,aby nakonec sestavila kompaktní portrét velké umělecké osobnosti včetně jejích rozporných zákrut, omylů a zaváhání.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se