Podstatou mé knihy jsou pochybnosti

Podstatou mé knihy jsou pochybnosti

Právo | 27.10.2011 | Rubrika: Severní Morava a Slezsko | Strana: 11 | Autor: Aleš Honus


BÁSNÍK, HUDEBNÍK A ARCHITEKT PETR ČICHOŇ VYDAL SLEZSKÝ ROMÁN A TVRDÍ:

* * Po dvojjazyčné česko-německé básnické sbírce Pruské balady vydalo nakladatelství Host vaši prozaickou prvotinu Slezský román. Odehrává se na Hlučínsku, odkud pocházíte, a poodhaluje poněkud kontroverzní a ne tolik vzdálenou minulost tohoto kraje. Byl jste při psaní knihy veden vnitřní potřebou upozornit na traumata spojená s druhou světovou válkou a s česko-německou národností obyvatel tzv. Prajzské?

Mí pruští Slezané jsou plebejci. Jsou to prostí lidé, kteří se nevyznají ve složité historické situaci a za své plebejství platí. Ve své knize jsem se chtěl vyhnout zaběhlým příběhovým schématům, která se tak často opakují v uměleckém zpracovávání druhé světové války – oběti jako často schematické kladné postavy a nacisté jako schematické záporné postavy. Ovšem když násilně umírají milióny lidí, tak příběhy halucinují, prolínají se a oběťmi se stávají mnohdy i samotní zločinci či lidé, kteří se osudově ocitli na záporné straně. Neštěstí je najednou pro všechny.

* * Asi nejsem sám, komu se při četbě Slezského románu vtírají zneklidňující otázky: Opravdu měl bývalý hlavní architekt SS Hans Kammler vnučku, která dosud žije v Praze? Skutečně tento nacistický prominent po válce navštívil hřebčín Albertovec na Opavsku? Je tato dějová rovina vašeho románu fikcí, anebo tomu máme věřit?

Jedná se o román. S obtížně získanými informacemi jsem proto zacházel beletristicky. Hans Kammler je klíčem k rozluštění posledních záhad války, ale také k pochopení nacistické architektury. Právě proto o něm neseženete žádné jednoznačné dokumenty. Jeho život nemá šanci nikdo rozkódovat. Osudem Hanse Kammlera jsem se zabýval několik let. Chtěl jsem o něm dokonce napsat samostatnou knihu, ale jak už to bývá u problematiky nacismu, mnohé informace nelze historicky dokázat. A Kammlerův osud se navíc rozvětvuje do desítek směrů! On sám byl velký eskamotér, nechal po sobě mnoho matoucích stop, vlastních prázdných hrobů a falešných dokumentů. Není to jen fikce. Je to určitá verze života Hanse Kammlera. V románu odkrývám jeho osud s použitím faktů i beletristické fabule. Pochybnosti a tajemství tvoří podstatu knihy. Románovou formu jsem vybral právě proto, že nemůžu některé poznatky historicky dokázat. Na své cestě za osudem Hanse Kammlera jsem se setkal s desítkami skutečně velmi podivných a nebezpečných lidí a hledal jsem i v archívech.

* * A co hlavní postava knihy Martin Klučka? Stejně jako vy utekl z prajzského venkova do velkého města. Vy jste profesí architekt a stejný obor studuje i hrdina Slezského románu. Je Slezský román částečnou autobiografií?

Částečně asi ano, příběh je ovšem vymyšlený, i když prožitý. Vlastně zažitý… Martin Klučka je spíše Hans Kammler, který se mu stal alter egem. V určité části knihy se s ním Martin dokonce ztotožňuje. Obě postavy vnitřně splynou. Martin nuceně odjíždí (pomyslně za Kammlera) do Jižní Ameriky a ztratí přítelkyni, zažije mučení... Nakonec se vrací domů. Všechny postavy se vlastně nějak vracejí domů! Zranění, ponížení, otřesení. Román je o poraženectví a končí slovy: „Něbuj se. Zme doma!“

* * Děj knihy se okrajově odehrává i v Ostravě, kterou nelíčíte v příliš růžových barvách. Máte na moravskoslezskou metropoli a na její předměstí Přívoz skutečně tak děsivé vzpomínky?

„Masivní potrubí, zrezivělé konstrukce s mohutnými nýty, hrázděné zdivo pokryté všudypřítomným černým prachem…“ Tato scenérie přece připadá Martinovi Klučkovi krásná. Já si to myslím také. Příběhy z Přívozu jsou ovšem pravdivé. Noční přechody z Ostravy do Hlučína bývaly v přívozských končinách ještě počátkem devadesátých let skutečně nebezpečné. Děsivě přitažlivá je spíše slezská pruská část. Německý duch mutovaný v severoslovanském prostředí. Existuje vůbec Prusko? Moji prarodiče, kteří prožili celý život na Hlučínsku, tvrdili, že ano. Domnívali se, že jsou skuteční Prusové, a říkali mi, že jsem také Prus. Dlouho jsem si myslel, že je to normální, a o svou minulost jsem se začal zajímat až pozdě v dospělosti. Brzy jsem pochopil, že pruské dějiny nejsou pouhou součástí dějin německých. Prusko, i to hlučínské, je mrtvým místem zrozeným v extrémně těžkých podmínkách.

* * Patříte mezi autory, kteří se nebrání autorským čtením. Budete ukázky z vaší knihy číst i na rodné Prajzské, kam je děj částečně zasazen? Anebo aspoň v Ostravě?

Kniha vyšla teprve před několika týdny, vystupoval jsem zatím jen na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodu a několik čtení se chystá v Praze. Do Ostravy bych přijel rád.

Foto popis|

Regionální mutace| Právo - Severní Morava

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se