Pět žen na toulkách

Pět žen na toulkách

Víkend Dnes 19. 05. 2012 Rubrika: Scéna - Knihy Autor: Klára Kubíčková


Je to tak trochu jiný román pro ženy - něco mezi Sexem ve městě a cestou k božímu osvícení. Debut Němky MONIKY PEETZOVÉ se jmenuje Úterní ženy a nyní vychází v češtině.

Romány pro ženy jsou lehce opovrhovanou literární kategorií. Teorie literatury v souvislosti s ženskými romány mluví o snaze čtenářek uniknout šedé a smutné realitě a pohroužit se do příběhu o princi na bílém koni, který umí vyvést svoji vyvolenou i z toho nejtřeskutějšího zoufalství.
Co čtou ženy doopravdy, když odhlédneme od harlekýnek a dalších stereotypních představ? Dlouhodobě je nejpůjčovanější autorkou českých knihoven Betty McDonaldová, tedy sice romány pro ženy, ale s nápadem, vtipem a psané s grácií. Čtení o ženách může být klidně chytré, i vztahy je možné líčit bez sentimentu. Jak to třeba dělá německá spisovatelka Monika Peetzová ve svém oceňovaném debutu, který právě vychází v češtině pod názvem Úterní ženy.
Pět hrdinek připomíná postavy ze Sexu ve městě. Potkávají se v luxusní restauraci každé první úterý v měsíci už patnáct let, co se seznámily na kurzu francouzštiny. Zkoušku tehdy udělala jedna z nich, přesto se po skončení školy jejich přátelství nerozpadlo. Naopak, znají navzájem své rodiny, děti i manžely, práci i trable, radosti i očekávání. Jenomže jedné z nich, Judith, manžel zemře. Půl roku trvá, než ji úterní ženy aspoň trochu vytrhnou z pláče a zoufalství. Manžel si vedl deník, když šel jako nemocný poutník do Lurd k léčivému prameni. Nedošel tam, odvezla ho sanitka a šest t týdnů nato měl pohřeb. Judith h se rozhodne, že půjde v jeho o stopách, deník doplní, aby y uctila jeho památku a ukončila tak svůj smutek. Přítelkyně ji nechtějí nechat samotnou.


Znáte své přítelkyně?

A tak se na pěší cestu do Lurd vydává i Eva, matka čtyř dětí, která bývala nadějnou kardioložkou, než se stala domácí organizátorkou, pekařkou, učitelkou a taxikářkou svých potomků v jednom. Jde taky ukrutně bohatá Estella se svým elegantním značkovým kufrem na kolečkách. Nejmladší Kiki, která už léta střídá milence a ani si nevšimla, že se jí dávno přehoupla třicítka. A bezchybná a cílevědomá právnička Caroline, v jejímž životě jde všechno podle plánu, má dospělé úspěšné děti, špičkovou kariéru a milujícího manžela. Znají se patnáct let. Ale znají se opravdu?
Motiv cesty není v literatuře ničím novým. I Peetzová ho ni využila poměrně tradičně, aby vytrhla své hrdinky z každodennosti a v extrémních podmínkách jim dala šanci poznat samy sebe i sebe navzájem. Jsou ukňourané, nemají výdrž a neumějí zatnout zuby, jsou zhýčkané městským způsobem života a servisem civilizace. V horách mají blíž k bohu a nebi a osvícení, ale taky k nervovému zhroucení. Eva se pokusí utéct hned první noc. Několikrát se rozdělí. Ale hlavně zjistí, že Arne měl tajemství, které před nimi leží na cestě jako balvan, který není možné obejít.


Pět čarodějnic na jedné cestě

Autorka vykreslila povahy žen tak detailně, že v původní změti pěti čarodějnic u jednoho stolu v restauraci začne čtenář velmi brzy rozeznávat jednu od druhé, byť jen podle dikce a stylu chůze. Peetzová stojí často na samé hraně literárního kýče, balanc udržuje nejčastěji díky prostořeké a cynické Estelle, která dokáže každé plačky rozhrábnout a uhasit a každý pokus o boží vytržení usadit: "Kudlanka nábožná? Tady je dokonce i hmyz katolický!" Je to ona, kdo tvrdí, že putování vynáší na povrch to nejhorší, co v člověku je. A kdo k přikázání Miluj bližního svého nakonec přidá dovětek: Jen je dobré se u toho nenechat chytit.
Samozřejmě, že jde o lásku. Ale o tu, která začíná tam, kde ženské romány a podobné pohádky obvykle končí. Každá z hrdinek Úterních žen ví, jak může být posvatební štěstí vydřené a jak je potřeba na něm dennodenně pracovat. A až na cestě jim dojde, že ne všechny vztahy stojí za oběti, které jim člověk přináší. Ať už ty manželské nebo přátelské. Dá se předpokládat, že mezi čtenáři Úterních žen bude minimum mužů. Což je škoda. Protože ti mezi třicítkou a padesátkou mají doma s velkou pravděpodobností manželku, která se některé z úterních žen velmi podobá.
Peetzová si vymyslela originální kulisy pro neoriginální zápletku. I tak její kniha výborně funguje. *

Recenze 70 %

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se