O zchudlých hipsterech

O zchudlých hipsterech

Markéta Pilátová, Respekt, 6. 8. 2018

Ve Španělsku se ekonomická krize projevila i tím, že z mnoha dobře zajištěných třicátníků se najednou stali tzv. mileuristas. Lidé, kteří musí vyjít s tisícovkou eur na měsíc. Kniha mladé katalánské autorky Marty Rojals začíná právě sondou do psychiky zkrachovalých příslušníků střední třídy – "které ještě nedochází, že střední třídou dávno není". 
Anna a její přítel Manel byli donedávna za vodou. On měl výnosné místo v administrativě barcelonského deníku a ona spoustu zakázek coby grafi čka na volné noze. Nicméně poté, co Manel dostal vyhazov a Anniny zdroje zakázek vysychají, balancuje ukázkový pár nad existenční propastí. A je jasné, že se situace promítá do milostného života. Anna z domácího dusna a beznaděje nachází únik v poměru s mnohem mladším Teem, neslyšícím tvůrcem webů, který ji fascinuje svým postižením. Anna je totiž introvertka, jež se v extrémně extrovertní hispánské společnosti cítí jako lovná zvěř, která musí neustále komunikovat. Vztah se jí ale vymyká z rukou a ona se ocitá v pasti závislosti "na porozumění pocitům duše i těla". Navíc se ukáže, že tahle závislost dovede vypustit na denní světlo starší noční můry. 
Dokud se román zabývá hipstery, kteří ani po vyhazovu z práce nejsou schopni odpustit si biopotraviny, nákupy aplikací, značkových skládacích kol do metra a sledování seriálů, je docela objevný. Jakmile se vše začne točit kolem oněch milostných a duševních závislostí, které korunuje polopatický konec, zajímavě vystavěný příběh sklouzne k ženským románkům. Kniha připomíná tvorbu mnohem známější Lucíi Etxebarrii, která ovšem skvěle ustojí křehký balanc mezi červenou knihovnou a společenskými, zejména genderovými tématy. Škoda že román nedal větší prostor i vedlejším postavám a nedržel se mladé střední třídy, která na konzum přestala mít, ale nehodlá si to připustit.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se