O rodičích a dětech

O rodičích a dětech

Jindřich Göth, Instinkt, 14. 9. 2017

Stát se rodičem není nic snadného, přesto se to může lehce přihodit prakticky komukoli. Ne každý se však se starostmi s novým přírůstkem dokáže vypořádat tak bezprostřední a vtipnou formou jako švédský spisovatel Fredrik Backman. 

Autor mezinárodně úspěšných knih Muž jménem Ove a Babička pozdravuje a omlouvá se tentokrát přišel s útlým svazkem, fulghumovsky nazvaným Co by měl můj syn vědět o světě. Nejde o souvislý příběh, nýbrž o snůšku postřehů, komentářů a historek, kterými Backman oslovuje svého malého synka a dává mu rady do života. Ale pozor, nic mravokárného ani moralistního nečekejte, autorovou největší devízou je humor. Nakažlivý, osvobozující, trefný. 
Rozumí mu každý, kdo kdy stál v pokoji, kde ten jeho "rozkošný drobeček" právě s andělským výrazem mladého Leonarda DiCapria udělal neskutečný brajgl, do videa nacpal čokoládovou minci (bůh ví, jak se mu to těmi neobratnými prstíky povedlo), počmáral fixou pohovku, navíc ji ještě popatlal rybilkou, na koberci rozblemcal dětskou výživu a hodil maminčinu noční košili do záchodu. A když si pak hrdý otec chce na uklidnění dopřát doušek piva, zjistí, že ještě předtím jeho drahoušek stačil odmrazit ledničku prostým zmáčknutím čudlíku, o němž tatík neměl ponětí. 
Pokud jsou vám podobné situace povědomé, knížku zhltnete na posezení a budete se u ní často nahlas smát. Fredrik Backman píše o něčem, co velmi dobře zná, a ač by asi nedostal medaili za otce roku a zástup "bio-ultra-eko-vegan" matek by ho zřejmě na potkání inzultoval ručně drhanými taškami ze stoprocentně zdravotně nezávadného lnu, má sympatie všech příčetných, kteří nepodlehli kultu rodičovského plurálku (to jsme se dneska krásně vykakali) a nepovažují své robě za největšího génia, kterého kdy Země nosila. 

Bloger, sloupkař a novinář Fredrik Backman napsal vtipný rodičovský bedekr, v němž se najdou zejména novopečení tatínkové.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se