O paktu s ďáblem a smrti druhých

O paktu s ďáblem a smrti druhých

24.09.2011 - František Cinger - Kultura - str. 17

PO HYPNOTIZÉROVI PŘICHÁZÍ ŠVÉDSKÝ BESTSELLERISTA LARS KEPLER S PAGANINIHO SMLOUVOU

Lehce se napíše, že Lars Kepler je švédský bestsellerista, protože jeho román Hypnotizér oslovil celý svět a na přelomu letošního a příštího roku se podle něj chystá natáčení filmu. Respektujme však volbu manželů Ahndorilových, kteří si zvolili tento pseudonym, a věnujme se jejich novému románu Paganiniho smlouva.
Na samý závěr uvádějí, že se každý den ve světě vyrobí třicet devět miliónů (!) nábojů do různých střelných zbraní. Při střízlivém odhadu, do něhož se pouští, jim vycházejí roční výdaje na zbrojení k číslu 1226 miliard dolarů. Ačkoli výroba válečného materiálu nepřetržitě pokračuje, stále nedokáže uspokojit poptávku. A Lars Kepler ukazuje prstem: k devíti největším vývozcům tzv. konvenčních zbraní patří USA, Rusko, Německo, Francie, Velká Británie, Nizozemsko, Itálie, Švédsko a – Čína.
Kde jsou ty doby, kdy se mezi ně mohlo počítat Československo. Bylo to dobře, nebo ne? Ti, kdo získali uvolněné trhy, se nerozpakovali ani na okamžik, nebo snad onen „ústup“ zpod „neviditelné“ ruky trhu inspirovali či přímo požadovali? Jistě šlo o obrovské zisky a o obrovské peníze jde i nadále. Ovšem proudí už jinam.
Nechme však úvah, které souvisejí s tématem nového románu Larse Keplera jen zprostředkovaně, a pokusme se odpovědět na otázku, v čem spočívá umělecké mistrovství autorů oslovující celý svět.
Není to jen vpravdě detektivní záhada, jak může souviset smrt mladé ženy, která má plíce plné mořské vody a přitom na oblečení po ní není ani stopička, s koncem muže údajně oběšeného v místnosti, kde chybí cokoli, na co by se mohl před svou sebevraždou postavit.
Ctižádostí Larse Keplera bylo využití nových prvků inspirovaných filmem, klipové metody. A pečlivé práce s tajemstvím. V případě Hypnotizéra, psychiatra Erika Marii Barka, jehož stockholmský inspektor Joon Linn přiměl ke komunikaci s malým chlapcem, jenž se stal svědkem smrti rodičů a mladší sestry, to byly návraty do přísně chráněných, nejlépe zapomínaných zážitků jeho vlastního života.
S pomalu poodhalovanými záhadami pracuje Lars Kepler nadále. A jako správný profesionál si zachovává pro budoucí díla neznámá fakta i prožitky osobitého kriminalisty Joona Linna.
A prvky detektivky, zapírané okamžiky v soukromí mnoha osob s příběhem zdánlivě nesouvisejících, pasáže týkající se Bartóka nebo Paganiniho, činí z textu víc než jen kriminální román. A pokud jde o toho Paganiniho, o jeho dokonalém mistrovství se přece říká, že mohlo vzniknout snad jen smlouvou s ďáblem. Těžko soudit, nicméně s ním vešel ve styk jeden z hlavních hrdinů románu Axel, mimochodem vynikající houslista.
A poznámka nakonec. Věřím, že svědectví těch, kdo zpod postele kdy sledovali průběh vraždy nebo únosu, vymění Lars Kepler za jiný motiv.

***

Lars Kepler je pseudonym manželské dvojice Alexandry Coelho Ahndorilové a Alexandra Ahndorila. Pseudonym si zvolili proto, že – podobně jako Evan Hunter, pro jiné Ed McBain – chtějí i tímto jménem odlišit témata a žánry svých děl. Alexander, autor řady románů a divadelních her, je rovněž tvůrcem diskutované práce o švédském filmovém režisérovi Ingmaru Bergmanovi The Director. A paní Alexandra, mimo jiné matka tří dcer, se chtěla věnovat dramatu. Připomeňme její román o Tychonu Brahovi, na nějž navázala prózou Birgitta och Katarina věnovanou sv. Birgitě švédské a románem Mäster o jednom z prvních švédských socialistů Augustu Palmovi.

Lars Kepler: Paganiniho smlouva Host, 509 stran, 369 Kč

Foto popis| Lars Kepler neboli manželé Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril.
Foto autor| Foto DPA

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se