Nezůstalo to v rodině

Nezůstalo to v rodině

Tomáš Fojtík, 15. 3. 2007, Subjektivník

Daniela Kapitáňová je u nás známá svým prvním románem Kniha o hřbitově. V něm ukázala svůj potenciál a na co se můžeme těšit.
Styl jejího vyprávění byl pozoruhodný, přestože kniha neměla žádný příběh. Kapitáňové se povedlo zaujmout mě natolik, že jsem byl předem rozhodnutý kupovat vše, co napíše. A tak jsem objevil knížku Ať to zůstane v rodině.

Již první pohled napoví, že tentokrát budeme svědky něčeho jiného. Daniela Kapitáňová sáhla po detektivním žánru. Její příběh je situovaný do prostředí přípravy televizní reality show a je tudíž veskrze moderní.
Ale způsob vyprávění a autorčin styl zůstal velmi klasický – podobný staré dobré detektivkářské škole. Měl jsem pocit, že na mne perem Daniely Kapitáňové mluví styl P. D. Jamesové. Tato staromódnost je velmi příjemná, žádoucí a mnou neočekávaná. Knížce nechybí ani lehký něžný humor. Humor v detektivce je jako sůl – dokáže požitek vylepšit, ale když je ho moc, detektivka ztratí svou pravou chuť. S touto ingrediencí Kapitáňová šetřila, humorné okamžiky jsou přesně na těch místech, kde jsou vhodné a neruší. Příběh se odvíjí přesně tak rychle, jak je potřeba. Autorka dovedně vybalancovala rychlý spád a udržování čtenáře v napětí. Trumfy poodhaluje pomalu, postupně a po přesně měřených dávkách. Finále knihy je grandiózní a šokující. Ne, že bych to u paní Daniely nečekal.

Hrdinou příběhu je soukromý detektiv Oto Župan, jenž je svým přítelem požádán, zda by nedělal bezpečnostní dozor při natáčení reality show soukromé slovenské televize. Jeho „Watsonem“ je Gerda Krejčířová, mladá půvabná a bystrá dáma. Župan nabídku přijme a je svědkem příprav velmi netradičního televizního pořadu. Nebudu zde prozrazovat jeho smysl, jen to, že nemá daleko k otevírání třináctých komnat. Bohužel, ještě než se začne pořad vysílat, dochází k vraždě. Celá akce se jejím organizátorům vymyká z rukou a Oto Župan se ujímá vyšetřování. V jeho průběhu vyplývají na povrh nepříjemné skutečnosti.

Daniela Kapitáňová nás naštěstí ušetřila líčení krvavých scén – její kniha je nepotřebuje, nepotřebuje zaujmout hektolitry drahocenné tekutiny, její kniha zaujme dobře provedeným řemeslem. Nakonec bych chtěl upozornit, že stojí za to si tuhle knížku sehnat ve slovenském originále. Slovenština nejen téhle knížce, ale obecně paní Kapitáňové nesmírně sluší.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se