Naděje osamělého běžce

Naděje osamělého běžce

Týden | 6.2.2012 | Rubrika: Kultura | Strana: 75 | Autor: Antonín Kocábek |


Už dvacet let hudebník a performer Petr Váša (47) propaguje fyzické básnictví. Své zkušenosti a cestu, která ještě zdaleka nekončí, nyní shrnul do stejnojmenné knihy.

To, co zpočátku vyhlíželo jako nezávazná legrace, vybujelo do nečekaných rozměrů. Počátkem 90. let si Petr Váša, výrazný reprezentant brněnské scény, který se ještě v předlistopadových časech stačil proslavit jako frontman avantgardních kapel Z kopce a Ošklid, vymyslel cosi, o čem nejspíše tehdy ještě nepředpokládal, že se stane jeho životní náplní. Tedy koncept sólového vystupování, spojujícího v sobě produkci na pomezí divadelní improvizace, sólové performance, recitace zvukomalebných her se slovy a exhibice plné zvuků. Vydávaných ústy i prováděných na části vlastního těla či čehokoli, co bylo momentálně po ruce. Celé to nazval „fyzické básnictví“ a živelností svých vystoupení, až téměř arteterapickým dopadem na diváka a přitažlivou uvolněností si postupně získal početnou skupinu příznivců. V nově vydané knize vše rekapituluje, nechává nahlédnout do autorské fantazie a popisuje vývoj celého snažení.
Petr Váša už v minulosti k tématu vydal několik publikací i audiozáznamů, ale aktuální kniha Fyzické básnictví (vydalo ji nakladatelství Host), doplněná i multimediálním DVD, je zatím tím nejúplnějším, co vzniklo. Autor nejen celý fenomén popisuje zvenčí, ale i zdůvodňuje své motivace a prozrazuje, čím vším se při vzniku nechával a nechává inspirovat. Vše uvozuje sérií svobodomyslných fejetonů, které vycházely v Lidových novinách, nabízí vysvětlující „manifesty“ a hlavně rozsáhlý Kurz fyzického básnictví, napsaný s důkladností tak, že by kdokoli další mohl navázat a sám se činností zabývat. A to vše na jednu stranu seriózně a bez zbytečného zlehčování, na druhou hravě, zábavně a s lehkostí.
Důsledně jsou probrány všechny součásti - nejen práce s textem a postupný vývoj od konkrétních slov v češtině k „translatině“ nebo pohybová složka vystoupení, ale i výtvarná podoba fyzického básnictví jako jeden z možných výstupů. Celkový multižánrový duch, postavený na propojování a vzájemném ovlivňování hned několika uměleckých disciplín, je nejvíce patrný z bonusového DVD, které zachycuje jak úryvky z vystoupení a jejich vývoje v průběhu let, tak i od obrazu oproštěné audiozáznamy a též ukázky výtvarných prací. Zatímco kniha sama je dotaženým shrnutím teorie, přiložený disk ukazuje její výsledek v praxi.
Mezi slovy je ale kniha důležitá i něčím, co možná autor ani neměl v úmyslu: znovu rekapituluje starou pravdu, že míru vlastní svobody si každý určuje sám, že není potřeba kapitulovat předem ani u činností, které vyhlížejí beznadějně, a že za to, jak se má, si každý může hlavně sám. A že zkoumání hranic a možností má vždy smysl, protože bez toho nelze nikdy najít nové cesty. Ani po letech - a v dnešních podmínkách, zcela odlišných od těch, které panovaly, když celý koncept v porevolučním období vznikal - tak nepřestává platit i to, co Váša sám říká v jednom ze svých nejstarších, na disku obsažených textů. „Je naděje. Ještě pořád tady je.“

Foto popis| NÁVOD I MANIFEST. Fyzické básnictví je podle Petra Váši „řečí těla, hlasu a jazyka".

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se