Muž jménem syn

Muž jménem syn

Aleš Palán, Ego!, Hospodářské noviny, 18. 8. 2017

Prozíravý rodič má dvě jistoty. Jednak se pro své dítě pokusí dělat vždy jen to nejlepší. Druhou konstantou je to, že mnohokrát ve výchovném procesu selže. Ve svém knižním dopise dvouletému synovi sází Fredrik Backman zejména na to druhé. 
Už dopředu se omlouvá za to, že se bude chtít kamarádit se synovými kamarády. Že bude trapný a že bude v potomkovi vždy vidět především malého kloučka. I za knihu, kterou právě píše, se omlouvá. 
Je jasné, že dvouleté dítě si takový dopis ještě nepřečte. Sáhnou po něm ale rodiče, aby nebyli sami se svými pedagogickými selháními a aby se pomocí nashromážděných dialogů a hlášek pokusili proniknout do záhadného světa svých potomků. A mohou po ní sáhnout i adolescenti. 
V první řadě samozřejmě proto, aby se ujistili, že i rodiče ostatních dětí jsou podobně nemožní. (Jsou.) Ne že by se snad chtěli radami svých starodávných rodičů řídit, to jistě ne. Ale při čtení těch nevyžádaných rad se alespoň sem tam zasmějí, i když nejspíš ze soucitu. A hlavně, pokud dočtou do konce, dokážou svým rodičům odpustit. To není málo. 
Švédský autor bestselleru Muž jménem Ove se českému čtenáři představuje již poněkolikáté. Znovu je vtipný, kousavý a zábavný. Dokáže čtenáře, i toho mladého, vzdělat a kultivovat. 
Činí to velmi nenápadně.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se