Mrtvý muž není mrtvý

Mrtvý muž není mrtvý

Reflex | 16.6.2011 | rubrika: Událost | strana: 60 | autor: MICHAELA HEČKOVÁ


Mrtvý muž z novely Bianky Bellové, nedávno vydané nakladatelstvím Host, není mrtvý. Alespoň ne doslova. A Hana, která mu stejně jako čtenářům vypráví celý příběh, s ním komunikuje z té nejhorší možné pozice – s trpkým a cynickým soucitem.
Jedenačtyřicetiletá Češka Bellová debutovala knižně teprve nedávno útlou novelkou Sentimentální román, ironicky pojmenovanou a ukrytou v kýčovitě vyvedeném růžovém obalu. Novinka MRTVÝ MUŽ v pozitivním slova smyslu pokračuje ve vyjetých kolejích nepatetického popisu těch nejpatetičtějších a nejdramatičtějších událostí a zlomů, jaké se jenom v životě mohou stát. Hana krůček po krůčku odhaluje za doprovodu němě naslouchajícího, bezmocného exmilence svou rodinnou minulost napěchovanou otcovým coming outem, bratrovou schizofrenií, nešťastným manželstvím uzavřeným ze vzdoru a smutku, patologickým vztahem s vlastním sourozencem nebo popravou dědečka za komunistického režimu.
Mohlo by to dopadnout špatně. Napsat Mrtvého muže kterákoli jiná autorka (nebo autor, buďme genderově fér), dost možná by se celý černo-šedý nahořklý příběh slil v jednu patlavou sentimentální hmotu a nechutnou sbírku klišé. Bellová ale stereotypy překračuje, bere je jako výzvy, snaží se s nimi kreativně vypořádat. Proustovskobergmanovské exkursy do dětství nemusejí nudit. Stačí větší míra tvůrčí šikovnosti a nutné špetky seberefl exe a může vzniknout docela příjemně (ne) příjemná kniha, která dokáže rezonovat čtenářským svědomím ještě nějakou tu hodinu po otočení poslední stránky.

Foto popis| Česká autorka Bianca Bellová

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se