Mozek – pilot a učitel

Mozek – pilot a učitel

Lucie Zídková, Lidové noviny, 20. 10. 2018 

Alenka spí a zdá se jí sen. Její orgány se v něm hádají, kdo je důležitější: plíce, které obstarávají kyslík? Nebo srdce, které jej pumpuje do těla? Nebo snad vaječníky, jež v sobě nesou genetickou informaci? Vtom se ale ozve odhodlané: "Ticho!" To promluvil mozek, "pilot a učitel". Pokud máte děti, které zajímá lidské tělo, existuje dnes už spousta knih. Až na výjimky se ale podobají atlasu a věnují se částem těla, jejichž funkce je dobře známá: třeba kostře nebo svalům. Polský neurobiolog Jerzy Vetulani a novinářka Maria Mazurková si ukrojili těžší sousto: lidský mozek.
V knize Alenčin sen aneb Jak funguje mozek se Alenka ptá a mozek odpovídá. V bohatě ilustrované knížce popisují lidský mozek srozumitelnými slovy.
Nudit se u ní ale nebudou ani dospělí. Nebo vy snad bez googlení víte, k čemu slouží amygdala a hipokampus? Což je zároveň i jediný nedostatek knihy: soustřeďuje se snad až příliš na skladbu mozku a málo na to, jak s ním zacházet. I dětem by totiž neškodilo připomenout, že existuje cosi jako nastavení mysli, a to je buď růstové, nebo fixní (zabržděné). A že je dobré posilovat to první z nich.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se