Modré stíny aneb Případ Vidkun jako detektivka

Modré stíny aneb Případ Vidkun jako detektivka

Kateřina Surmanová, Lidové noviny, 28. 12. 2015

PRAHA Olomoucký případ začal jako tuctová regionální zpronevěra, ale postupně vyšetřovatelé zjistili, že nitky vedou do důmyslné sítě kamarádšoftů, klientelismu a korupce, jejíž loutkovodič dlí v nejvyšších patrech politiky. Kriminalisté si proto nemohou být jisti, komu při rozplétání případu mohou důvěřovat a kdo vůbec nechce, aby se pravda rozkryla. 
Popsaná zápletka by mohla být synopsí filmového či literárního zpracování letošní kauzy Vidkun. Jenže patří detektivce Modré stíny, v níž třaskavou olomouckou kauzu o dva roky dříve "předpověděl" Michal Sýkora, vysokoškolský pedagog působící na Univerzitě Palackého. 
Podle dosavadních zpráv jde v kauze Vidkun o to, že olomoučtí kriminalisté měli zamazávat či rozehrávat vyšetřování na objednávku vlivného podnikatele s realitami Ivana Kyselého. Ten proslul blízkým přátelstvím s dalším známým olomouckým Ivanem, exministrem vnitra Langerem. 
Důvodem, proč Modré stíny reálný případ tak připomínají, je, že se jimi coby mocná šedá eminence line postava ministra vnitra, jehož jméno přesmyčkou odkazuje na toho skutečného - jmenuje se Gelnar. A z Michala Sýkory se tak stal svého druhu vizionář. 
"Po vypuknutí kauzy Vidkun mě dokonce několik čtenářů oslovilo a ptali se mě to. Chtěl jsem v Modrých stínech napsat detektivku s prvky politického thrilleru, a chtěl jsem, aby byl příběh co nejvíce ukotven v realitě. Skutečnost, že někteří čtenáři můj román čtou jako příběh o Langerovi, je toho důsledkem, ale nebylo to mým záměrem. Spíš bych řekl, že když porovnáte Vidkun s Modrými stíny, ukáže se, že realita - opět - předčila jakoukoli fantazii," říká Sýkora. 
Z toho, že si po odhalení klientelistické sítě až v těch nejvyšších podlažích policie začali lidé vzpomínat na jeho románového ministra Gelnara, vlastně autor knihy nemá moc radost, protože nezamýšlel napsat zastřenou literaturu faktu nebo občansky angažovaný jinotaj. Autorovi prý šlo jen o napsání plnokrevné detektivky s prokreslenou společenskou atmosférou. Jen netušil, že skutečnost o dva roky později jeho fantazii dožene, a dokonce předběhne. "Jako Olomoučan bych byl samozřejmě rád, kdyby se mé město proslavilo i něčím jiným než politickokriminálními kauzami, popřípadě smutným rekordem, že tu máme nejvíc obchodních center na počet obyvatel," dodává pedagog, který se žánru detektivky věnuje i teoreticky v rámci svých vědeckých prací a přednášek. 
Ani poté, co zřejmě nechtěně, ale přiléhavě předpověděl kauzu Vidkun, se ve svých příštích románech nechce věnovat reálným kauzám nebo osobnostem. Inspiraci ale nevylučuje, ať už kauzou jako takovou nebo jejími aktéry. Například olomouckým žalobcem Ivo Ištvánem, který kromě Vidkunu figuruje i v aféře Nagygate, kauze, kvůli níž padla vláda Petra Nečase. "Možná se aktuální události zprostředkovaně v některém z mých budoucích románů objeví," uvádí Sýkora. 

Místo činu Olomouc 

Všechny Sýkorovy detektivky se odehrávají v Olomouci nebo jejím blízkém okolí. Staví na klasické poučce, že pro uvěřitelnost kriminální záplatky je důležitá důkladná znalost prostředí, protože to dodává na důvěryhodnosti. Z věrně zachycených ulic a reálií hlavního města Hané pak coby důsledek vyplývá, že mají Sýkorovi čtenáři pocit, že o klientelistických praktikách na olomoucké krajské policii musel něco tušit. 
Olomoucké kriminálky zaujaly i Českou televizi, v létě Modré stíny natáčel režisér Viktor Tauš, a během podzimu pracoval Jan Hřebejk na Pěti mrtvých psech -ty Sýkora napsal původně jako televizní scénář, a teprve poté je přetvoří do podoby románu. Obě minisérie se mají vysílat v dubnu nebo květnu. 
"Na jaře pak vyjde moje třetí knižní detektivka. Bude se jmenovat Ještě není konec. Komisařka Výrová se v ní pomyslně vydá zpátky do minulosti, protože se bude zabývat zločinem, k němuž došlo před 25 lety," dodává Sýkora. Pokud jeho "vizionářské" nadání zaúřaduje i tentokrát, lze za dva roky očekávat nějakou privatizační kauzu. 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se