Mladí sadisté z elitního intru

Mladí sadisté z elitního intru

KNIHOVINKY
Jedním z nejúspěšnějších současných severských spisovatelů je Jussi Adler­ Olsen, který se v románech věnuje problémům, které rezonují v dánské společnosti. Nejinak je tomu v novince, kterou vydalo nakladatelství Host a jmenuje se Zabijáci. 
Dánská policie má nedostatek lidí, hromadí se nevyřešené případy a svéráznému detektivovi Carlu Morckovi z oddělení Q přidělili nejen novou asistentku, ale jednoho dne se na jeho stole objeví více než 20 let starý případ. V roce 1987 byla totiž objevena dvě surově ubitá těla sourozenců. Po letech je za vraždu odsouzený bývalý student internátní školy. Na první pohled je případ uzavřený, tak proč jej znovu otevírat? Jenže odsouzený během svého pobytu ve vězení pohádkově zbohatne. 
Ačkoli kniha začíná jako klasická detektivka, v níž je pachatel odhalen až na konci, v Zabijácích máme jasno poměrně brzy. Vypravěč před námi odkrývá motivy vrahů a my sledujeme hrdinku, jednuze zabijáků, která sechceza každou cenu pomstít svým bývalým druhům. Zároveň sledujeme mravenčí práci kriminalistů. Nahlížíme případ z mnoha úhlů pohledu.
Jedná se do jisté míry o Mechanický pomeranč po dánsku. Skupinka mladých deviantů a sadistů z elitního internátu pro mládež z vyšších kruhů se nechá inspirovat Kubrickovým filmem: vyráží do kraje a páchá přesně to, co je na filmu pro ně vzrušující. Bezdůvodně napadají své spolužáky, staré lidi nebo manželské páry na procházce a brutálně je zbijí, některé umlátí k smrti. Tento "koníček" je drží až do dospělosti, jen tři ze šestičlenného gangu psychicky nevydrží. První záhadně umírá na lovu, druhý sedí ve vězení a třetí, mladá mstitelka, žije jako bezdomovec v opuštěném domě. Otázkou je, kdo se ke komu dostane dřív? Žena k zabijákům? Oni k ní? Nebo snad detektivové? Co když se ale i oni stanou obětí? Z mladistvých deviantů jsou vysoce postavení prominenti s nemalým společenským a politickým vlivem. 
Kniha může na otrlé čtenáře působit jako oddechovka na jednu dvě noci, ovšem ti citlivější sem tam přeskočí pár řádek, nebo si zakryjí oči, jako to děláváme v kině. 

Foto: 
O autorovi: David Jan Žák spisovatel 


Vyšlo také v: Jindřichohradecký deník; Písecký deník; Českokrumlovský deník; Prachatický deník; Strakonický deník; Táborský deník

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se