Milénium, Stieg a ona

Milénium, Stieg a ona

Instinkt | 8.12.2011 | Rubrika: Scéna | Strana: 45 | Autor: i


Spisky vdov po slavných mužích nebývají úplně povzbudivé čtení. Ale když se ten muž proslaví až po své smrti a je-li tou vdovou sama zkušená autorka, může to být docela jiný případ. Jako u knihy Milénium, Stieg a já, kterou napsala Eva Gabrielsson, životní partnerka Stiega Larssona.

Žít na hromádce má něco do sebe, ale může přinést i jednu podstatnou nevýhodu: třeba když váš partner po třiceti letech soužiti nečekaně zemře a zanechá po sobě – rovněž vcelku nečekaně – trilogii detektivních bestselerů, ale ne už platnou závěť; tak nějak se to přihodilo švédské novinářce a editorce Evě Gabrielsson se Stiegem Larssonem, autorem veleúspěšné série Milénium. Tu tvoří romány Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm, a Dívka, která kopla do vosího hnízda.
Vdova po Larssonovi, který zemřel v roce 2004 ještě před knižním vydáním kteréhokoli dílu celé trilogie, se od autorovy smrti soudí s jeho otcem a bratrem ohledně dědictví, na které nemá právní nárok. Nejde jí přitom jen o peníze, pokládá se za spoluautorku celého díla. Možná i proto psaní její memoárové knihy provázely až obskurní bezpečnostní opatření: protože se Gabrielsson bála vyzrazení obsahu, kniha vyšla nejprve ve francouzštině v překladu Marie-Françoise Colombani (z francouzštiny vychází i český překlad, který pro nakladatelství Host pořídil Marek Sečkař). Autorka psala rukopis švédsky a se svou francouzskou překladatelkou komunikovala anglicky – prostě proto, že francouzsky neumí. Pak vznikl ještě překlad do norštiny a teprve poté vyšla švédská verze. Trochu zamotané, že?
Možná to ale ani nebylo potřeba. Většina knihy totiž obsahuje ryze soukromé věci, jako vyznání lásky životnímu partnerovi, vzpomínky na peripetie nejednoduchého vztahu a třeba i Larssonův pobyt v Africe koncem sedmdesátých let, který ho málem stál život. Vojtěch Varyš

Foto autor| foto: profimedia.cz

Foto popis| Eva Gabrielsson, autorka vzpomínek na vznik bestseleru Milénium a život s jeho autorem Stiegem Larssonem

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se