Mezi euforií, uvolněním a šokem

Mezi euforií, uvolněním a šokem

Veronika Havlová, Respekt, 10. 9. 2018

Do série netradičních brněnských průvodců od dvojice historiků Alexandra Brummera a Michala Konečného přibyl u příležitosti 50. výročí srpna 1968 čtvrtý díl. S autory jsme už absolvovali neradostné procházky Brnem nacistickým, stalinistickým i účtujícím. Brno okupované provází čtenáře krátkým úsekem brněnských, potažmo samozřejmě československých dějin od jara 1968 po srpen 1969. A přestože se toto období co do počtu obětí na životech předchozí trojici nemůže rovnat, rozhodně nejde o čtení méně depresivní.
Autoři vybírají události charakteristické pro tehdejší bouřlivý vývoj. Na třiceti čtyřech zastaveních prožijeme optimismus a až neuvěřitelné uvolnění, které pražské jaro přineslo i do Brna, šok z příjezdu okupačních vojsk a potěšený údiv nad odporem nejen běžných občanů, ale rovněž převážné části politiků. O to smutnější je pak cesta rokem 1969 a především rychlost, s níž většina společnosti rezignovala a bez větších protestů přistoupila na normalizaci. Zatímco v srpnu 1968 byly protesty proti okupaci masové, o rok později se jich účastnili z velké většiny jen mladí lidé. Zatímco v srpnu 1968 vydává Městský výbor KSČ v Brně komuniké jasně odsuzující okupaci a vyjadřující podporu reformním politikům, v srpnu 1969 své tehdejší stanovisko omlouvá "nacionální psychózou" a "nedostatkem informací". Z vojsk okupačních se rázem stala vojska spojenecká a plná podpora je vyjadřována Gustávu Husákovi.
Autoři již tradičně odvedli pečlivou práci s prameny, na vnitřních deskách je časová osa s přehledem nejvýznamnějších celorepublikových událostí. Kdo by chtěl procházku po okupovaném Brně skutečně absolvovat, najde tu i přehlednou mapku. Může s sebou vzít i rodinné pamětníky a vyptat se na jejich přímé zážitky; dokud tu je ta možnost. Bude to smutné, ale nepochybně přínosné předávání zkušeností i sdílení. X

O autorovi: VERONIKA HAVLOVÁ, Autorka je překladatelka.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se