Malé české myšlení

Malé české myšlení

I "malí" lidé s trochu banálními živůtky mohou dospět k osudové tragédii – důkazem budiž druhý román CHARAKTER Jiřího Šimáčka (vydal Host). Brněnský prozaik, dramaturg a scenárista, jehož prvotina Snaživky z roku 2009 byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, ve své novince nezobrazuje heroické typy snažící se aktivně překlenout svůj životní horizont, ale naopak produkty malého českého myšlení.

Formálně se román skládá z krátkých kapitol stylizovaných coby lamentace, fňukání, žehrání a ublížený popis životních trampot; tedy z proudu řeči, jemuž se v kunderovské zemi slabosti daří rozhodně lépe než dialogu. 
Však taky v celé knize jediný dialog není. Střídají se jen monology tří hlavních postav, jejichž očima sledujeme vývoj sporu o dům na brněnském Jakubském náměstí. První ze stylisticky výrazně odlišených hlasů patří penzistovi Briximu, restituentovi domu, jinak též vězni z 50. let, pamětníkovi Novotného amnestie a zapšklému moralistovi. Jeho popis současného světa s podlými charaktery advokátů či pinožících se neschopů je nekonečně sarkastický. Monology třináctileté slečny, o níž se referuje s pomocí německého výrazu pro "děvče" Mädchen, jsou zas neseny v duchu pubertálního emo pocitu; třetí "hrdina", zvaný Ničema, outsider za hranou zákona, se bojí vězení i vlastní matky a zaštiťuje se siláckými řečmi a šťavnatými vulgarismy. 
Všechny řečičky, jež se ve třech proudech nalévaly do širokého trychtýře, se na konci slévají do úzkého ústí – ve finále románu se spirála skutků roztočí a postavy se velmi dramaticky promění … Lehké fejetonové čtení se vybarvilo jako zdařilý román o překročení lidské malosti a rozhoupání k činům, za něž jsou hrdinové schopni nést důsledky. 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se