Letem knižním světem - Zimní oběť

Letem knižním světem

Knižní novinky | 9.5.2011 | rubrika: Knižní tipy | strana: 8 | autor: MILENA NYKLOVÁ

(...) O detektivním románu Zimní oběť, který napsal norský spisovatel Mons Kallentoft (vydal Host), se napsalo hodně slov, vesměs velice pochvalných. Jako by to byl dědic slavného švédského autora detektivek Stiega Larssona, jehož trilogie Milénium oběhla celý svět. Je zajímavé, že ani jeden z nich nešetří slovy, i když se zásadně liší v tom, že zatímco Larsson vrší násilí za násilím, Mons Kallentoft se alespoň v Zimní oběti hrouží do opojné mystiky.
Nad oběšeným mužem, který visí na stromě příliš vysoko, aby ho někdo mohl bez pomoci třeba žebříku pověsit (pod ním je hladká sněhová plocha beze stop jako u Karla Čapka), se vynoří teorie, která zatím neřeší, kdo, jak a proč ho tam pověsil, ale která sahá do mystických, rituálních poloh lidského myšlení a konání. Tenhle autor je bezpochyby nadaný spisovatel, ale proč se pouští do žánru, který má vyřešit tajemství jedné vraždy?
Jeho umění vytvořit neuvěřitelně silný pocit chladu a zimy je až existenciální a úžasně působivé. Můžeme říci, že to není detektivka v běžném slova smyslu, autor si hraje s jazykem i lidskou psychikou.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se