Larssonovo Milénium učí toleranci

Larssonovo Milénium učí toleranci

Literární noviny | 26. 10. 2009 | rubrika: Nové knihy | strana: 4 | autor: Taťana Janušová

Co právě překládá... Azita Haidarová


Milovníci literárního napětí dostali loni pod stromeček od brněnského nakladatelství Host vydatný vánoční dárek. Měl podobu knihy Muži, kteří nenávidí ženy, prvního dílu trilogie Stiega Larssona Milénium.

I do Čech se tak přelila masová vlna zájmu o Larssonovy kriminální příběhy, „larssonmanie". Strhla nejen čtenáře, ale i novináře a kritiky k nekonečným pochvalným písním a patnácti tisícům prodaných výtisků. Po prvním díle následoval před několika týdny překlad neméně objemného svazku druhého - Dívka, která si hrála s ohněm.
Kdy jste naposledy přečetli půl tisíce stran za dva dny, nebo dokonce za dvě noci, ptá se vtíravým hlasem mediální šum kolem Larssonových knih a vy se ptáte: je za tímhle globálním (tady už nestačí slovo mezinárodní) úspěchem jen neuvěřitelná čtivost Larssonova vyprávění? Nebo příběh ženy, která zná mnoho tajemství a nebojí se jich využít, skrývá více než jen skvěle stravitelnou kombinaci napětí, stínů a zvratů?

Kdo jiný u nás mohl nahlédnout za oponu čtivosti více než překladatelka celé trilogie, Azita Haidarová, která nad Larssonovými texty bděla měsíce a v současné době pracuje na překladu posledního dílu (Ztracené vzdušné zámky), v němž se čtenář dočká definitivního rozuzlení vztahů i zrání hlavní hrdinky. Azita Haidarová přiznává, že se jí ústřední hrdinka Lisbeth Salanderová i další románové postavy po stovkách přeložených stran dostaly pod kůži natolik, že jí připadají mnohem reálnější než lidi, které během dne potkává. Lepší poklonu autorovým schopnostem přesvědčivě vykreslit postavy svých příběhů bychom jen stěží vymysleli. Lisbeth se zrodila z autorova tázání, jaká by dnes byla Pipi Dlouhá punčocha, dětská hrdinka úspěšné švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. Umístil ji do současnosti a nechal ji dospět. Svérázná, zrzavá hlava neobvyklých nápadů se pod jeho perem proměnila v hlavu geniální hackerky s neobyčejnými schopnostmi a nepředvídatelným jednáním.

A jak vidí pětadvacetiletou „Lisbeth Dlouhou punčochu" Azita, která jí vdechla život v češtině? „Na první pohled člověk, který se liší. Působí velmi asociálně a budí dojem omezené inteligence." První dojem je ale v případě Lisbeth velmi ošidný. Je to především geniální hackerka s úžasnými detektivními schopnostmi. V kontrastu prvního dojmu a skutečných schopností vidí Azita skryté poselství.


Lisbeth nás „učí takové té zdravé zvědavosti. Učí nás ptát se, co je za tou fasádou prvních dojmů, hledat, zda se za ní nalézá něco pozitivního a ne člověka okamžitě zatratit třeba jen proto, že odpovídá úsečně nebo se zrovna netváří příliš přívětivě. Je to taková nepřímá škola tolerance." V té podle černovlasé překladatelky prospívají lépe mladí lidé než starší generace, která vyrostla v netoleranci.


„V postavě Lisbeth Salanderové se mi tak trochu vrací školní léta a obecně platný názor, že vše, co se nějak odchyluje od obecně platných norem, má být po zásluze potrestáno, kterýžto náhled nepochybně v mnoha lidech - více či méně skrytě - stále přežívá a odlišnost budí přinejmenším strach,"uvažuje Azita. Je to právě tolerance a respekt ke všemu neobvyklému a vymykajícímu se, který na knize oceňuje, a který je patrný mezi řádky, „ať už se jedná o rasovou odlišnost, náboženství, psychické poruchy, homosexualitu nebo prostě jen jinakost ve smyslu odlišnosti od většiny." Kromě lekce tolerance a dalších obecně platných poselství je fascinující i velký přísun informací. „Člověk čte detektivku, ale někde pod tou slupkou se setkává se spoustou informací a sdělení. Je to obalené jako bonbónek v detektivním papírku."
Ten si budou moci čtenáři plně vychutnat nejdříve příští rok na jaře. Tou dobou bude mít Azita i dívka, která si hraje s ohněm, vyhráno. Nebo ne?

 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se