Larsson to není, ale stojí za přečtení

Larsson to není, ale stojí za přečtení

Mladá fronta DNES | 21.7.2011 | rubrika: Kultura | strana: 6

Výborná detektivka ze severu Žena v kleci má mnoho kladů, ale chybí jí velké tajemství

Žena v kleci

Jussi Adler Olsen Host, 408 stran, 329 korun

O každé druhé severské detektivce se říká, že je skoro jako Larsson. I o Ženě v kleci dánského spisovatele Jussiho Adlera Olsena to nakladatelství Host, které jeho knihu čerstvě vydalo v češtině, prohlašovalo. Není divu, ve světě se prodaly už tři miliony výtisků Olsenových románů o policejním oddělení Q, z nichž je Žena v kleci prvním dílem. Olsen také získal za svoje detektivky řadu ocenění a na Ženu v kleci dokonce koupila filmová práva Trierova Zentropa.
Přesto není tahle detektivka tak dobrá jako Larssonovo Milénium. Což ovšem neznamená, že by si ji člověk neměl přečíst. Jen jí prostě chybí larssonovské tajemství. Už od začátku totiž čtenář může sledovat nejenom policejní práci morouse Carla Morcka, ale i svět, ve kterém žije oběť, po níž Morck pátrá. Od začátku je jasné, že politička Merete Lynggaardová není mrtvá, i když je to už pět let, co zmizela.
Je těžké najít vztah k Morckovi, který je prototypem protivného chlapíka, jenž nesnáší ženy. Že Olsen nabízí vysvětlení v podání příšerné Morckovy bývalé manželky, kterámu nechala na hřbetě dospělého nemožného syna a odešla se věnovat svým mladým milencům? A koho to zajímá, když s vyšetřováním nemá tahle rodinná epizodka nic společného?

Milénia nedosahuje

A teď ty klady, kterých je víc než dost. Olsen je drsný, vtipný, napínavý, sugestivní, i když důvod k únosu Lynggaardové je poměrně brzy odhalitelný. Dokáže navodit děsivou atmosféru a místy píše na hranici thrilleru, takže přiková čtenáře ke knize a ten ji pak opouští s děsem, že za rohem jeho bytu čeká únosce. A aby vyvážil nesympatického hrdinu Morcka, přimyslel mu svérázného arabského uklízeče Asada, který se mezi vytíráním podlahy a řízením jeho auta probírá spisy a pomáhá s vyšetřováním. Není přitroublým Watsonem, ale kvalit Lisbeth Salanderové z prvního dílu Larssonova Milénia také nedosahuje, na to by jeho příběh musel být mnohem propracovanější a podstatnější.
Sečteno a podtrženo: Žena v kleci je velmi dobrá detektivka, které paradoxně uškodilo právě umělé marketingové srovnání s Larssonem. Možná to však bude dalších několik let nespravedlivý úděl všech skandinávských detektivek.

Klára Kubíčková redaktorka MF DNES

Recenze: kniha 70 %

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se