Krtník je kniha pro děti, ale víc pobaví dospělé

Krtník je kniha pro děti, ale víc pobaví dospělé

Monika Zavřelová, MF DNES, 13. 1. 2017

Je krásné a záslužné psát knihy pro děti. Jen je škoda, když je děti někdy nemohou docenit. Autorka Tereza Ščerbovánaštěstí už v anotaci ke Krtníkovi píše, že je určen pro děti, které brzy čeká svět dospělých, a dospělé, kteří si chtějí vzpomenout, jak být šťastný. 

Jak Krtník k rozumu přišel 

Ústředním hrdinou knihy je tvor Krtník, který žije ve své rezervaci, jejíž obyvatelé ho uctívají, a o civilizovaném světě ví pramálo. Až setkání s Medvědem, kterého více než život v zoo lákala kariéra motorkáře a fotografa, mu otevře oči. Začne chápat, co je to soukromí, peníze a jací jsou lidé mimo jeho rezervaci. Bohužel ho čeká ještě zásadnější životní lekce, se kterou se bude muset vyrovnat sám, bez pomoci Medvěda. Ten se totiž vydal na dlouhou cestu kolem světa a rozhodl se Krtníka nechat doma. 

I ilustrátoři umějí psát příběhy 

Ščerbová jakožto absolventka oboru ilustrace a grafika na Vysoké škole uměleckoprůmyslové knihu sama ilustrovala – znamenitě. Text a obrázky se vzájemně doplňují a vytvářejí chvílemi ponurý, ale napínavý příběh. Ten má dvě roviny. První, kterou bez problémů pochopí i nejmenší čtenář, a druhou, která nabízí trefnou karikaturu současné společnosti. Ať už jde o lifestylové trendy, které člověku kážou život v absolutním souladu s přírodou, nebo politickou lobby, kterou v knize vtipně reprezentují létající veverky pyskošky. 
Krtník je jednoduše příběh, který může růst se čtenářem, aniž ztrácí na významu. Právě naopak. A to se jen tak nevidí. 

Krtník Tereza Ščerbová 80 % 

O autorovi: Monika Zavřelová, redaktorka MF DNES

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se