Krev cezená Temelínem

Krev cezená Temelínem

Týden Datum: 11.06.2012 Str.: 66  Rubrika: Kultura Autor: Vojtěch Varyš


V neutěšeném prostředí současné české beletrie působí jeden autor, který píše konvenční a přitom chytrou prózu: dobrodruh středního proudu Jiří Hájíček vydal nový román Rybí krev. 
Recenze 

Před pár lety vyšlo Selský baroko, dílo, které Jiřího Hájíčka učinilo respektovaným autorem a vyneslo mu několik cen: je příznačné pro české prostředí, že nejvíce byla vynášena orientace na padesátá léta a kolektivizaci, mluvilo se o narovnání starých křivd, zaplňování bílých míst historie a tak podobně. 
Přitom se pominuly podstatnější momenty: především, že Hájíček jednoznačně a z porevolučních autorů nejdůsledněji navazuje na tradici literárního regionalismu, když pregnantně literárně zpřítomňuje staré i nové jižní Čechy, kraj prostoupený sedláckým lokálním patriotismem i v čemsi děsivým příklonem k totalitnímu myšlení. Jihočeský fenomén, jenž kolikrát je důvodem k hrdosti pro rodáky, tolikrát je důvodem pro pozdvihnutí obočí těch přespolních, popisuje Hájíček stylem typickým pro (zeměpisně sblížené) rakouské autory. Takzvaná Hassliebe, nenávistná láska, se u toho autora neprojevuje razantní křiklavostí, ale jemně jízlivými postřehy kombinovanými s realistickým popisem prostým sentimentu. Druhý zásadní prvek Hájíčkovy tvorby je obecnější: tematizuje zoufalou bídu českého venkova, lpění na dávno mrtvých tradicích, nefunkční, a přesto udržované rodinné vazby, absurdní přesvědčení mnohých stárnoucích venkovanů, že kdo nežije "po jejich" (ať jsou to klidně i jejich vlastní potomci), směřuje pouze k zatracení. Zužování životního obzoru a zplanění myšlenkového světa se pak logicky odráží ve stavu, v němž se český venkov nachází - jakkoli se i to stále dá házet na komunisty (čímž jejich díl viny nikdo nezpochybňuje). 
Rybí krev obsahuje všechny tradiční atributy Hájíčkovy tvorby. Odehrává se v rozmezí od 80. let do současnosti v jisté jihočeské vsi, která byla zatopena kvůli stavbě jaderné elektrárny Temelín - hlavní hrdinka Hana v době dospívání za pozdní normalizace prožila mnohá rodinná i milostná zklamání a ani její marná aktivistická snaha na konci starého a na začátku nového režimu nepomohla rodnou vesnici zachránit. Nyní se po letech v cizině, kde vede nomádský a neuspořádaný život, jejímu rodinnému okolí vzdálený a nepochopitelný, vrací do rodného kraje, aby se usmířila s otcem a pokusila se setkat i s dávno ztraceným bratrem. 
Zatímco v Selským baroku se Hájíčkovi hrdinové obírali rodinnou minulostí za kolektivizace a jejími důsledky v současnosti, teď se v příběhu své vrstevnice Hájíček - možná i o dost osobněji - obrací do časů vlastního dospívání a traumat, která to způsobilo. I v Rybí krvi dospívá ke stejnému poznání. Propast mezi generacemi je příliš velká na to, aby mohla být zasypaná, jednou přervané svazky se nedají dohromady, jde o světy, které už nikdy nenajdou společnou řeč. Problém ovšem není ani ve věkovém rozdílu, ani ve vnitřních konfliktech postav, dokonce ani v dědictví totalitního režimu - Hájíček prostě píše o tom, že světy vesnice a města jsou natolik odlišné, že se vzájemně nepochopí. A v tom je jeho společenský apel, to dělá z jeho románů více než pouhé čtení ze současnosti. 
Je tu samozřejmě riziko, že se Rybí krev bude brát jen jako román o odporu proti Temelínu, jako ekologická záležitost, jako - dodali by někteří mravokárci - román o marnosti občanského odporu či aktivismu. Rybí krev je ale úplně o něčem jiném. Jakkoli se v tom někteří lidé "plácají" a nevědí, co se sebou, co s životem a co se současným světem, jsou i jiní, kteří jsou na tom hůře: prostě nejsou schopni rozpoznat realitu a smířit se s ní. A to, že jedni jsou mladší než druzí, v tomhle směru opravdu nehraje roli. 
Jiří Hájíček: Rybí krev. 
Host 2012, 358 stran. 

Foto: * JIHOČECH JAKO POLENO. Jiří Hájíček (45) drží prapor českého literárního regionalismu; jeho romány jsou portrétem českého zastydlého venkovanství. 
Foto: 1 PROFIMEDIA, 2 ARCHIV

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se