Kostičas jak z Orwella

Kostičas jak z Orwella

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 7. 1. 2016

KNIHOVINKY 

Samantha Shannonová je Georg Orwell v dívčím provedení. Narodila se roku 1991 v Londýně a již ve dvaadvaceti letech vydala první knihu zamýšlené sedmidílné série nazvanou Kostičas. Je rok 2059, jedná se o absurdní svět, ve kterém musí jedinec bojovat o přežití. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová se pohybuje jako ryba ve vodě v londýnském podsvětí. Pracuje mezi gangy, je spojkou, poslem. Musí být v anonymitě vůči okolnímu světu, ani rodiče nesmí tušit, čím se zabývá. 
Dívka patří mezi jasnovidce, kteří dokážou nahlížet do myslí jiných lidí. Společnost tuto schopnost vnímá jako zločin. Když je ovšem zapotřebí na někoho vytáhnout špínu, není výnosnějšího řemesla. Jasnovidci jsou však pronásledováni, jde jim o život. Paige přepadnou, unesou a převezou do někdejšího Oxfordu,který před 200 lety zmizel z mapy Londýna. Znovuožívá orwellovská vize světa totality a má úděsnou podobu. 
Autorku označuje britská kritika za Rowlingovou nové epochy žánru, je drsnější ve vyobrazení útlaku a čtenáře mrazí, jak hrozivá je podobnost s naším světem. Žít v utajení není jednoduché, ještě těžší je navázat přátelství. Z první knihy se stal bestseller, byla přeložena do téměř 30 jazyků a společnosti The Imaginarium Studios a 20th Century Fox koupily práva na zfilmování. 
Není divu, že se objevila druhá kniha Vidořád, v níž Paige utíká ze zajetí a stává se nejhledanější osobou v Londýně. Její portrét je vysílán na obrazovkách, ulice jsou plné hlídek a každá blondýna irského původu končí za mřížemi. Dvojka ještě čtivější než první část. Jako by z tajemné krabičky byli vypuštěni všemožní démoni. Máme štěstí, že se překladu skvěle zhostila Lenka Kapsová, která si vyhrála se slangem. Vyprávění je bravurní a překvapivé, stvořený svět dokonale promyšlený. 
Autorka se snažila napsat milostnou píseň věnovanou Londýnu. Její píseň nenechá čtenáře jít spát. Musel jsem jako tisíce jiných číst, dokud se nerozednilo a já nemusel do práce. A ani tam jsem neměl klid a očekával další probdělou noc. Takovou moc má nad námi vypravěčka, která nás vede Londýnem blízké budoucnosti. Je to dechberoucí pouť. 

O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se