Knižní záložka - Alenčin sen

Knižní záložka - Alenčin sen

KNIŽNÍ ZÁLOŽKA/33 (Jana Klusáková) | sobota 1. 12. 2018 - Klub | Český rozhlas Rádio Junior

Milí kluci, holčičky a holky,

zdraví vás vaše knižní záložka. Bolelo vás někdy koleno? Nebo ukopnutý palec? Stalo se, že vás rozbolela hlava, a museli jste si dát na čelo studený obklad, zhasnout v pokoji a jít tu bolest zaspat do postele?

Slyšeli jste někdy, že myšlení bolí? Poslední otázkou se blížím k cíli dnešního vysílání: nakladatelství Host přichází s knihou ALENČIN SEN aneb Jak funguje mozek; napsal ji s Mariou Mazurkovou polský neurobiolog Jerzy Vetulani a ilustroval Marcin Wierzchowski. Alenčin sen je určen dětem, ale s chutí si ho přečtou i jejich rodiče, popřípadě prarodiče: srozumitelně, navíc vtipně odhaluje složitá tajemství fungování mozku.

A proč Alenčin sen? Alenka spí a zdá se jí, že orgány v jejím těle se dohadují, kdo z nich je nejdůležitější. Jsou to játra? Střeva? Nebo že by srdce? Spor vyřeší moudrý a rozumný mozek, který podle pravdy prohlásí, že je učitel a pilot všech ostatních orgánů. Vysvětlí Alence, kde se berou sny, proč si některé věci pamatujeme po celý život a jiné v naší paměti jen bliknou a jsou navždy pryč, a taky, proč máme v hlavě armádu v níž je skoro sto tisíc milionů vojáků, jinými slovy nervových buněk neboli neuronů, a jak je možné, že neurony, které nemají co dělat, odumřou. Dozvíte se, že život na Zemi řídí evoluce, tj. změny, které nastávají u lidí, zvířat a rostlin během velmi dlouhé doby; prostě evoluce je jako chytře vymyšlený počítačový program: zjišťuje, které vlastnosti organismů jsou užitečné, o ty se pak stará a rozvíjí je.

A mozek pokračuje: Když se, Alenko, budeš učit doma na písemku a budeš unavená a ospalá, dobře ti radím: nemá smysl se učit dál. Dopřej si malou přestávku, na chvilku si lehni, běž se projít nebo si chvilku pohraj s malým bráškou. Když si odpočineš, učení ti půjde jako po másle. Často si můžeme zapamatovat a později vybavit informaci pomocí různých triků – říká se tomu mnemotechnika, neboli technika paměti. Chcete příklad? Tak třeba v češtině – výjimky v psaní ypsilonu po měkké hlásce: Hecy, kecy, tácy pana Mácy. Anebo: psaní měkkého i po vé, kde se často chybuje: Vidím viset vidličku na větvi, jak se viklá, povídal vítr vínu, které se vinulo přes visutý most.

Prostě čtěte Alenčin sen, tam to všecko je.

Na shledanou za týden se těší vaše Knižní záložka.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se