knižní tipy v hrudi ptak

Knižní tipy

Knižní novinky | 9.5.2011 | rubrika: Knižní tipy | strana: 58 | autor: SOŇA FRAŇKOVÁ

(...)
V hrudi pták

Útlá sbírka básní V hrudi pták (vydal Host) ostravského básníka Jaroslava Žily je básnicky řečeno v podstatě jakousi výstavkou zkamenělých momentek.
Rozmazaného času, který když proletí, básník, je-li opravdovým básníkem, jej zaznamená. A je to pak přesně tak, jak ostatně sám autor na stránkách své sbírky říká: „Někdy stačí pohled, a chvíle zkamení“.
Žila má dar dosáhnout právě takové změny skupenství a z nicotné těkavosti odpoledne vytvořit skoro žulový památník. Některé takové Žilovy zkameněliny jsou drsně přímočaré, jiné snivé a další jsou koncentrátem pravd. Občas se mu dokonce daří i takové, které by obstály ve výběru slavných citátů, např.: „Být někým jiným můžeme jen v srdci ženy.“ Krátké, stručné, pravdivé. Žilovy verše jsou vedle vzpomínek také vnímavými postřehy. Převedeme-li jejich kódy zpět do reality, uvidíme drobnokresbu člověka, vždycky tak trochu zoufalce, který postupuje – často navzdory sama sobě – dál a stárne, pije, miluje, ubývá a mizí (je možné, aby z člověka zůstal jen obrys? – a to zaživa? Žila dokazuje, že ano). Dobrá báseň musí umět sledovat a domýšlet si, pronikat do minisvětů, odhadovat a shrnout vše do jednoho slova. Do Žilovy osobité poetiky patří i jemný náznak kraje, kde žijí tvrdí chlapi s měkkým srdcem, horalé a havíři, kde se mluví zvláštním přízvukem a melancholie je pořád skoro tolik jako za Bezruče. Navzdory tomu se však ani tam nelze vyhnout lásce – k lidem pořád nějak patří. Jako ten pták v hrudi, co třepetá křídly… Proč básníky čteme? Protože ten kmit času se přinachází i nám, jen jej nedokážeme tak rychle zachytit. Neumíme čas nechat „zkamenět“, tak jako to umí právě básníci.

 

 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se