Knihy - Tip měsíce

Knihy - Tip měsíce

City DNES | 29.11.2011 | Rubrika: Servis | Strana: 20


NOVÉ KNIHY, JEJICH KŘTY A AUTOGRAMIÁDY, AUTORSKÁ ČTENÍ A VEČERY POEZIE. KULTURNÍ REDAKTORKA MF DNES KLÁRA KUBÍČKOVÁ VÁS PROVEDE LITERÁRNÍM LABYRINTEM.

TIP MĚSÍCE

Fascinující detektivka

Nejdřív se tváří jako klasická detektivka z mrazivého Švédska, kde dojde v odlehlé vesnici k brutálnímu masakru velkým mečem. Pak se najednou děj vrátí o víc než sto let zpátky a z knihy se vyloupne historický román o cestě čínských vyhnanců. A nakonec se tahle kniha stane výsostným politickým thrillerem ze současného Pekingu i Londýna. Henning Mankell byl uznávaným autorem detektivek ještě před larssonovským boomem, teprve s vlnou skandinávské detektivní literatury se však dostal i k nám. Hlavní hrdinkou knihy je soudkyně Birgitta Roslinová, která masakru ve vsi nejdřív nevěnuje pozornost, pak si ale uvědomí, že ji k některým obětem váže vzdálené příbuzenské pouto.
V Číňanovi nejde jen o detektivní zápletku, stejně silný je i příběh, který všemu předcházel, ten velmi sugestivně líčí strasti nucených čínských dělníků převážených jako zvířata přes Tichý oceán z Číny do Ameriky. Těžiště příběhu pak leží v žánru politického románu plného intrik a akčních situací, který připomíná i maoistické období čínského vzestupu a pádu a jeho současné odrazy v čínské společnosti. A také ve společnosti švédské, hnutí maoistů a trockistů tady bylo velmi silné a jeho zastánci jsou dnes už ve věku soudkyně Roslinové.
A mohou své názory zpětně nahlédnout.

ČÍŇAN

Henning Mankell přeložila Helena Stiessová Host, 512 stran, 349 korun

(...)

 

 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se