Knihovinky - Volavčí sítě

Knihovinky

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 5. 11. 2015

Představte si, že jdete ulicí kolem výkladu a místo zboží je tam vystavena černobílá fotografie lidské lebky, stojíte u výkladu v Tišnově u Brna. Lebkamá v čele díru po průstřelu. A vy si teprve nyní uvědomíte, že se píše rok 1951. Fotografie má jasný účel, ukázat, jak nelidští jsou ti, kteří se zapojili do protikomunistického odboje. Oni i vraždí!
A vy tam už nestojíte, protože se pohybujete v čase a díky informacím z odtajněných archivů bezpečnostních složek znáte pravdu o dvou nešťastných studentech z Tišnova — Vlastimilu Železném a Aloisi Pokorném, kteří byli popraveni. Za co? Za to, že byli členy údajné odbojové skupiny JAN a měli vést odboj v kraji.
Fakta přináší kniha Volavčí sítě dvojice Luděk Navara a Miroslav Kasáček, kteří rozplétají pozadí této tragické události — ukazují, že s případem dvou mladíků je spojena řada dalších osudů. Vycházejí z dobových pramenů i ze vzpomínek pamětníků, řada dokumentů je zveřejněna poprvé.
Čtivým způsobem dokumentují příběh z roku 1951, který skončil popravou. Dobové výstřižky z novin, protokoly StB, výpovědi obžalovaných, ilegální tiskoviny. A nám je jasné, že se odehrálo neobyčejné drama. Nevinné oběti byly zachyceny ve "volavčích sítích" agentů – provokatérů, konfidentů StB jen proto, že se znali nebo jen potkali ty, které nový rudý režim označil puncem "vlastizrádci".
Volavka je nehybná, nenápadná, ale jediným seknutím zobáku získá kořist. Přesně tak pracovaly volavčí sítě gestapa za války a Státní bezpečnosti po únoru 1948. Tyto praktiky kniha rozplétá, vyšla v nakladatelství Host a její podtitul zní Po stopách třetího odboje. Autoři odhalují, že i mnozí z konfidentů StB končili ve vězení, dokonce byli někteří popraveni, to když bylo nutné zahladit stopy po vykonstruovaných procesech komunistické moci.
Volavčí sítě rozhozené nad Vysočinou v 50. letech způsobily mnoho zla. Jedna část knihy se jmenuje Odpuštění vinu nezakrývá – zločiny totiž zůstávají nepotrestány. Proto musí přijít spisovatelé, kteří o nich podávají svědectví.

O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se