Knihovinky - Temná tajemstí

Knihovinky

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 30. 5. 2014

Sebastian Bergman je bývalý policejní psycholog, který se vrací po delší době k vyšetřování. Jsme v knize Temná tajemství, dvojice autorů Michaela Hjortha a Hanse Rosenfeldta. Oba jsou scenáristy a odskočili si k próze. Jedná se o jejich první společný počin, který zabodoval u čtenářů nejen v Německu, ale i ve Švédsku. 
Tělo šestnáctiletého teenagera Rogera Erikssona je nalezené s vyjmutým srdcem z hrudi. Případ dostane Thomas Haraldsson, který je znechucen časovými průtahy i prací kolegů. Vražda se totiž na jeho stůl dostává až po 58 hodinách. Ke slovu se dostává náš hrdina Sebastian. Z počátku mu vůbec nejde o odhalení zločinu, chce si jen přístupem do policejní databáze řešit osobní záležitosti. Nakonec ho ale začnou okolnosti vraždy zajímat. 
Příběh není jednoduchý, autoři zvolili pomalé až rozvláčné tempo, což ovšem není na škodu, naopak se jim tím podařilo vytvořit atmosféru, kterou známe z filmů Jima Jarmusche nebo Bély Tarra, kdy se zdánlivě nic neděje, ale my pod povrchem cítíme stupňující se napětí, jakési chvění. Přirovnání k artovým či netuctovým filmům umocňuje i výběr hrdiny, který svým charakterem nevybočuje z řady všedních šedivých mužů, nenápadných až pasivních; jako většina severských vyšetřovatelů má problémy s alkoholem i s nadužíváním léků. Po smrti manželky a dcery je na dně a nejraději by si vykopal vlastní hrob, což zas připomíná hrdinu iránského filmu Chuť třešní. Připadá si zbytečný. V něčem ovšem výjimečný je: Sebastian je posedlý sexem. V Temných tajemstvích vlastně ani moc nejde o vraždu a její odhalení, je to příběh utrpení člověka, který ztratil smysl života. Je uzavřený do chvíle, než ucítí druhou šanci. Šanci, kterou by nikdy nečekal. Je jen otázkou, jestli ji využije. 
Kniha je fascinující, každá z postav má své tajemství a klam je hlavním trumfem autorů. Právě klam nás dovede k finále, strhujícímu a více než překvapivému. Není divu, že postava Sebastiana Bergmana pronikla i do švédské minisérie, kterou odvysílala také britská BBC. 

Foto: 

O autorovi: David Jan Žák, spisovatel

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se