Knihovinky - Švédské holínky

Knihovinky

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 26. 4. 2018

Není to dlouho, co jsem psal ve svém sloupku o knize švédského spisovatele Henninga Mankella Italské boty. Nešetřil jsem chválou a superlativy a posteskl jsem si, že takový román bych rád jednou napsal sám. Teď se mi ovšem dostalo do rukou volné pokračování, které se jmenuje Švédské holínky, děj se odehrává o osm let později a já zase žasnu nad tím, jak úžasný byl Mankell vypravěč a zase vzdychám, že bych také chtěl jednou někdy napsat tak skvělou knihu.
Melancholický příběh o stárnutí a osamělosti začíná tím, že bývalému lékaři Fredrikovi shoří doslova střecha nad hlavou.
Jen zázrakem se zachrání, stihne popadnout pouze pláštěnku a na nohy dvě holínky, obě levé. Dům po prarodičích na malém ostrůvku v Baltském moři zmizí i s veškerým majetkem stárnoucího doktora. Byl jistým spojovacím můstkem mezi minulostí a přítomností, byl symbolem trvalých hodnot a vzpomínek na dětství. Ohořelé trosky teď připomínají lékařův život a jemu nezbývá než se nastěhovat do karavanu, který tu zbyl po jeho dceři. Život se opět obrací vzhůru nohama, přijíždí dcera Louisa, aby zmizela v Paříži, kde ji brzy zatknou, objevuje se sympatická novinářka, Fredrik je totiž podezřelý ze žhářství. Jeho dům byl úmyslně zapálen. A on místo, aby čelil podezíravým vyšetřovatelům, odjíždí hledat svou dceru a chce ji dostat ven z francouzského vězení. V tu dobu začnou hořet i další ostrovní domy.
Hlavní hrdina si začíná uvědomovat, že musí existovat i něco nezničitelného.
Mankell ve svých dvou posledních románech ukryl své životní krédo o marnosti a zase jen marnosti. Vše je pomíjivé, nic tu není věčně, jenže to není cesta k nihilismu, protože existuje jakési "potom a tam". Cosi za běžně vnímanou realitou. Tedy naděje! Autor dokázal, že nejdůležitější jsou city a obyčejné lidské srdce. Jeho dva romány, které napsal těsně před svou smrtí, umí rozeznít v každém z nás krásu a ušlechtilost. Po přečtení těchto dvou knih jsme lidštější a pokornější. Paradoxně se Mankell vyrovnal nejen se svou vlastní smrtí, ale se smrtí jako takovou, a předal své svědectví i nám ostatním.

 

 

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se