Knihovinky Němá dívka

Knihovinky

David Jan Žák, Českobudějovický deník, 1. 12. 2016

Švédská autorská dvojice Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth přichází na náš předvánoční knižní trh s dalším severským thrillerem nazvaným Němá dívka. Místo vánoční atmosféry se však posuneme v čase dál až do Velikonoc, během nichž je zavražděna rodina se dvěma malými chlapci. Celou děsivou tragédii však sledoval malý svědek, desetiletá Nicole, která byla u svých bratranců na návštěvě. Policisté předpokládají, že se schovává v lese. Nezvěstná dívka, divočina, kde jsou šance na přežití minimální, a pátrání, v němž je policie vždy o krok pozadu. 
Tedy klasické schéma, v tomto případě je ovšem až mrazivé a o to napínavější, že se jedná nejen o vyřešení případu, ale i o záchranu dítěte. 
A, ruku na srdce, většina z nás, kteří máme děti, jsme na takové téma více než citliví. A nedej bože, aby nechal autor nezletilé robě zabít, nikdy bychom mu to jako čtenáři neodpustili a ztratil by naši přízeň. Toho si jsou oba spisovatelé dobře vědomi, pohrávají si s naším očekáváním, s tím, že bychom nejraději skočili do příběhu a malou Nicole včas ukryli do bezpečí. Jenže kniha je fikce a procházet se jen tak kriminálním příběhem jde jen v literatuře jiných žánrů. A dovoleno je to pouze dětem. 
A tak si dívenka vytváří svůj vlastní vnitřní svět, ne nepodobný králičí noře a Alenčině říši za zrcadlem, jen aby dokázala vytěsnit strach. 
Hlavní postavou je opět policejní psycholog Sebastien Bergman, postava veskrze nesympatická, egoisticky sebestředná a sexistická, žádný Mirek Dušín. Jenže se stane něco neočekávaného: podaří se mu po třech dnech dívku objevit a vzniká mezi nimi zvláštní pouto. Traumatizovaná Nicole nemluví, ale je jasné, že věří jen jemu. Sebastien se od ní nesmí hnout na krok a ona jen kreslí obrázky. 
Psycholog bolestivě zjišťuje, že mu jeho dočasná svěřenkyně připomíná vlastní dceru, která zahynula během tsunami. Pro něho je tak prioritou ochránit holčičku před vrahem, řešení vraždy jde stranou. Čtvrtý díl série čtenáře žánru nezklame, jde o čtivý a navrch silný lidský příběh. Ne náhodou se ve světě prodalo přes dva miliony výtisků a román byl v nominaci na prestižní cenu Nejlepší švédská detektivka roku.

Teď už vám neuteče ani řádek.

Co se děje v naší redakci i jaké knihy připravujeme, najdete v pravidelném souhrnu ve své e-mailové schránce.

Váš e-mail byl úspěšně přihlášen k odběru. Nezapomeňte adresu potvrdit.

Přihlásit se

Správa účtu

Přehled objednávek Změna osobních údajů Změna hesla
Odhlásit se